Skip to main content

Leto je v plnom prúde a ručička teplomera už neraz prekročila hranicu 30 °C. Klimatizácie v autách idú na plné obrátky a ani sa pri tom nezamyslíme, či systém chladenia používame správne. Prečítajte si dôležité zásady správneho používania klimatizácie v automobiloch.

Je rok 2021, veda sa posúva s každým rokom ďalej a ďalej. Stále sa však nájdu rôzne teórie o tom, kedy a či vôbec používať klimatizáciu v aute. Otvorené okno alebo hučiaca klíma? Poďme si to rozmeniť na drobné. 

Otvorené okná versus klimatizácia 

Vetranie kabíny auta v lete môžete riešiť dvomi spôsobmi. Buď si stiahnete okná na aute alebo ich necháte zatvorené a pustíte si autoklimatizáciu. Existuje správne riešenie v spôsobe používania týchto dvoch vetraní. Viete, kedy skôr použiť klimatizáciu a kedy uprednostniť otvorené okno? 

Otvorené okno: 

  • krátke vzdialenosti, jazda cez mesto
  • nízka rýchlosť
  • vysoká hlučnosť
  • vyššia spotreba nad 60 km/h

Klimatizácia:

  • dlhšie trasy, jazda mimo mesta
  • vhodné aj pri vyššej rýchlosti
  • nižšia hlučnosť
  • vyššia spotreba paliva v každom prípade
  • nižší výkon automobilu 

Z tohto porovnania je jasné, kedy zvoliť na vetranie otvorené okná a kedy klimatizáciu. Je to jednoduché. Zmierte sa však s tým, že obe riešenia ovplyvnia spotrebu vozidla a zároveň jeho výkon. Prečo? 

Otvorené okná pri rýchlej jazde spôsobia narušenie aerodynamiky. Vzduch v kabíne spôsobí väčší odpor na automobil, a tým pádom sa zvýši spotreba. Pri zapnutej klimatizácii je to práve kompresor klimatizácie, ktorý rozháňa chladivo do systému. Kompresor je poháňaný klinovým remeňom motora. Tým pádom sa klinový remeň nesústredí len na poháňanie motora, ale už aj na fungovanie klimatizácie. 

klimatizacia
Zásady správneho používania klimatizácie


1. Aká je správna teplota klimatizácie vo vozidle?

Vďaka klimatizácii sa ochladzuje vzduch v kabíne, čo robí jazdu autom znesitelnejšiu. Pozor však, aby ste to s chladom neprepálili a nespôsobili svojmu telu v lete teplotný šok. Správna teplota v kabíne vozidla by mala byť spravidla o 5 stupňov nižšia, ako je teplota vonku. V prípade manuálnej klimatizácie nastavte teplotu na bod, kde sa modré body menia na červené.

2. Vetráky klimatizácie nikdy nenastavujte na seba

Klímu predsa nezapínate, aby ste si vyfúkali umyté vlasy. Zapínate ju pre plošné ochladenie vzduchu v kabíne automobilu. Nastavte si vetráky smerom na okná a do priestoru vozidla. Dôvod je jednoduchý – zdravie, milí priatelia. Prudký chladný vzduch môže spôsobiť prechladnutie kĺbov alebo aj podráždenie očí.

3. Klimatizáciu vypínajte pár minút pred vypnutím motora

Vypínajte klimatizáciu pár minút pred vypnutím motora. Skondenzovaná voda na výparníku sa vtedy stihne vysušiť. Ak vypnete motor ešte pred ukončením klímy, voda na výparníku sa nevysuší a ostane na ňom. To ďalej spôsobí výskyt nečistôt a najmä plesní na výparníku, ktoré neskôr zapáchajú a vedú aj k poškodeniu jednotlivých komponentov klimatizácie.