Skip to main content

Prvé sneženie na Slovensku máme za sebou a počasie hlási ďalšie. Viete teda, ako by ste sa mali na vozovke správať, aby ste nespôsobili žiadnu nehodu, prípadne neboli jej súčasťou? Jazdíte bezpečne aj na zasneženej ceste.

1. Prezujte pneumatiky na zimné

Bezpečná jazda počas zimných mesiacov si vyžaduje zimné pneumatiky. O tom, kedy je správny čas prezuť svoje vozidlo si môžete prečítať v minulom článku. Avšak, dôležité je vedieť, že práve zimné pneumatiky majú hlbší dezén, vyšší valivý odpor a lepšie priliehajú k zasneženej ceste, to znamená, že ich jazdné vlastnosti sú výrazne lepšie v porovnaní s letnými pneumatikami a majú kratšiu brznú dráhu.

2. Buďte na cestách viditeľní

Hmla, sneženie, dážď či tma predstavujú pre vodičov nepríjemné problémy vzhľadom na viditeľnosť vozidla. Preto ešte pred samotnou jazdou upravte svoje vozidlo tak, aby ste boli čo najviac viditeľní. To znamená, že by ste zo svojho vozidla mali odstrániť sneh, a to či už zo strechy, kapoty, ale aj svetiel, značky či kolies. Preto odporúčame mať vždy pri sebe metličku a škrabku, ktoré sú v nových modeloch ŠKODA súčasťou Simply Clever výbavy.  Okrem lepšej viditeľnosti tak môžete predísť aj problémom spôsobeným pri prudšom brzdení, kedy by sa sneh z vášho automobilu mohol zošmyknúť a brániť vám vo výhľade, či obmedziť zatáčanie kolies. Rovnako v prípade spôsobenia nehody v zasneženom aute vám hrozí pokuta a problémy s poisťovňou či políciou, pretože zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke hovorí, že: „Vozidlo vchádzajúce na cestu musí byť vopred očistené, aby neznečisťovalo cestu.“

3. Prispôsobte svoje zručnosti jazde

Aj skúsený vodič sa môže dostať do problémov na vozovke, a preto vždy prispôsobte svoje jazdné schopnosti. Počas zimných mesiacov by ste sa predovšetkým nikam nemali ponáhľať a jazdiť s dostatočnou rezervou a plynule. Vyvarovať by ste mali najmä prudkému brzdeniu, ale aj prudkému pridávaniu plynu, aby ste zamedzili šmyku, ktorým predídete aj vtedy, ak budete používať nižšie otáčky a nižšie stupne prevodovky. Od ostatných účastníkov vozovky si udržujte primeraný odstup a brzdite včas a nie nárazovo.

4. Zatáčajte včas a jemne

Veľký pozor by ste si mali dávať aj pri zákrutách, pretože práve v nich vzniká veľké riziko šmyku. Predovšetkým si dávajte pozor na tých úsekoch cesty so zákrutou, kde sa nachádza sneh alebo ľad. Pri takýchto zákrutách platí pravidlo, že by ste do zákruty mali vojsť pomaly, to znamená, že pred každou zákrutou by ste mali spomaliť a nebrzdiť až v nej. V zákrute by ste mali udržiavať plynulú rýchlosť a pri vychádzaní zrýchliť.

5. Reagujte pohotovo a nepodliehajte panike

Každému vodičovi sa môže stať, že niekedy dostane šmyk. Avšak, práve vtedy je potrebné zanechať chladnú hlavu a reagovať pohotovo. V prípade, že sa takáto situácia stane aj vám na vozovke pokrytej ľadom, snehom, tak len jemne natočte riadenie v smere šmyku. To znamená, že ak sa vaše vozidlo bude natáčať doprava, natočte aj vy riadenie doprava. Pri šmyku sa tiež nesnažte prudko brzdiť. Rovnako predíďte prudkému manipulovaniu volantom, napríklad pri náhlom odbočovaní či pri zmene jazdného pruhu.

6. Venujte vozovke plnú pozornosť

Práve v zimnom období by ste sa mali plne sústrediť na cestu a nerozptyľovať sa okolitými vplyvmi. To znamená, že všetky rušivé elementy, ako napríklad mobilný telefón, radšej odložte. Okrem toho, že by ste mali venovať svoju plnú pozornosť najmä tomu, čo sa deje pred vami, nezabúdajte si všímať aj vodičov okolo vás a predvídajte. Pred každou jazdou tiež skontrolujte hĺbku dezénu svojich zimných pneumatík, funkčnosť svetiel či dostatok kvapaliny v aute, a to sa týka aj napríklad vody v ostrekovačoch. Pokojne si vopred vyskúšajte stav vozovky, pretože na niektorých úsekoch sa môže vytvoriť aj tzv. čierny ľad, ktorý na ceste môže pôsobiť len ako mokrý povrch, avšak ide o veľmi klzký a číry ľad.

Dodržaním pravidiel cestnej premávky a opatrným jazdením môžete predísť problémom či nehode a dostať sa do vašej cieľovej destinácie bezpečne.

Zdroj obrázkov: TU