Skip to main content

Každý šofér určite vie, že jedinou kvapalinou pre optimálnu funkciu nášho vozidla nie len benzín alebo nafta. Aby naše automobily fungovali správne potrebujú toho omnoho viac ako len pohonné látky. Zamysleli ste sa už nad tým, ako často by ste mali jednotlivé kvapaliny meniť?

Zmes do ostrekovačov

Asi najjednoduchšou a najčastejšou kvapalinou, ktorú ste mali možnosť meniť vy sami, je zmes do ostrekovačov. A hoci nie je nevyhnutná pre chod vášho auta, na jazdu už áno, aby šoférovi poskytla dostatočnú viditeľnosť. Čo sa týka novších modelov áut, úplne postačí, ak budete sledovať indikátor stavu nádržky. Avšak, pozor na zimné mesiace, kedy je potrebné používať nemrznúcu zmes dolnú voči mrazom.

Brzdová kvapalina

Je nevyhnutná nielen pre optimálne fungovanie bŕzd, ale aj adekvátne došliapnutie brzdového pedálu. Jej výmena, našťastie, nie je príliš častá. To znamená, že pri správnom fungovaní a zachovaná v neporušenom stave a vydrží aj dva roky. Napriek tomu, niektorí výrobcovia automobilov odporúčajú jej výmenu v závislosti od najazdených kilometrov.

Chladiaca zmes

Nemrznúca zmes chladí motor a postará sa o jeho optimálnu prevádzkovú teplotu. Táto kvapalina má svoje miesto, ako inak, pod kapotou motora a nalieva sa do nádržky chladiča. Jej kontrola je jednoduchá. Stačí odkrútiť uzáver a skontrolovať rysku. Chladiacu zmes nie je nutné meniť ju tak často ako napr. motorový olej. Úplne postačí aj raz za dva roky. No odborníci odporúčajú aspoň jej kontrolu najmä v období, kedy sa menia ročné obdobia.

Motorový olej

Práve táto kvapalina je nevyhnutnou pre spaľovacie motory, pretože znižuje trecie opotrebovanie jednotlivých častí motora. Pamätáte si ale z autoškoly, ako ho jednoducho skontrolovať? Stačí otvoriť kapotu motora, vytiahnuť mierku a skontrolovať hladinu motorového oleja, ktorá by sa nemala nachádzať po minimálnou stanovenou hranicou. Doliatie motorového oleja zvládnete aj sami. Avšak, odborná výmena oleja profesionálnym mechanikom sa odporúča po každých 15 000 – 30 000 najazdených kilometrov.

Prevodový olej

Ak sa farba vášho prevodového oleja náhle zmení alebo z neho cítite zápach podobný spálenine, je pravdepodobne na čase ho vymeniť. Jeho výmena sa však vo väčšine prípadov a pri bezproblémovej prevodovke približuje k výmene brzdovej kvapaliny. V zásade, je potrebné ho vymeniť niekde v rozmedzí od 70 000 – 100 000 kilometrov.

Kvapalina do posilňovača riadenia

Od kedy bol do vozidiel zavedený hydraulický systém, z ťažkej práce za volantom sa stala zábava! Nielen hydraulika, ale aj posilňovač riadenia by, samozrejme, nefungovali bezchybne nebyť príslušných kvapalín. Tie sa však menia len pri generálnych servisných zásahoch, teda sporadicky.

 

Chcete sa dozvedieť, ako sa v ŠKODA AUTO merajú emisie alebo ako pripraviť vaše auto na STK a emisnú kontrolu? Prečítajte si viac na našom blogu!