Skip to main content

Prevodovka je hneď po výbere motora najdôležitejším rozhodnutím pri kúpe nového auta. Toto rozhodnutie do značnej miery určuje nielen to, aké vlastnosti bude mať váš automobil, ale aj to, ako sa bude používať. V praxi je však táto voľba často založená skôr na stereotypoch a mýtoch, ako na triezvom uvažovaní.

 

Špecifická Európa

Zatiaľ čo Európania kladú veľký dôraz na vynikajúce jazdné vlastnosti a technickú sofistikovanosť auta, prakticky všade inde vo svete, či už v Amerike, Číne, Japonsku alebo Austrálii, sú automatické prevodovky oveľa populárnejšie. Európa je tak jedným z mála trhov, kde sa manuálne prevodovky používajú hromadne.

 

Prečo tento fenomén vôbec vznikol? Pre mnohých európskych vodičov je manuálna prevodovka spôsobom, ako predviesť svoju vášeň pre automobily a jazdiť. Zatiaľ čo iní ľudia ju vnímajú ako prežitok a chcú jednoduchý a bezstarostný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B.

prevodovka-manualna-automaticka-skodawww.skoda-storyboard.com

 

Prevodovka s dvojitou spojkou

Existuje mnoho typov automatických prevodoviek. Avšak, nie všetky sa správajú rovnako. Prevodovka s dvojitou spojkou (napríklad DSG, ktorá sa nachádza vo vozidlách ŠKODA) sa približuje ku klasickej manuálnej prevodovke. Presnejšie, spája to najlepšie z oboch, manuálu i automatu.

 

Ako je to možné? Je to preto, že z mechanického hľadiska sa v skutočnosti skladá z dvojice inteligentne ovládaných manuálnych prevodoviek. To ju robí veľmi citlivým na pohyby akcelerátora a poskytuje vynikajúci komfort v automatickom režime. Radenie je tak veľmi plynulé bez toho, aby došlo k zášklbom alebo rozpoznateľnej zmene prevodov.

 

manualna-automaticka-prevodovka-skoda

www.skoda-storyboard.com

 

Ktorú možnosť voliť?

Na celom svete, vrátane Európy, vidíme rastúci trend automobilov s prevodovkou bez tretieho pedálu. Podiel automatických prevodoviek medzi predanými automobilmi sa exponenciálne zvyšuje s kategóriou automobilu, resp. jeho cenou. To znamená, že čím väčšie a drahšie je auto, tým väčšia je pravdepodobnosť, že vlastník je ochotný zaplatiť niečo navyše za pohodlie a účinnosť automatickej prevodovky. Mierne vyššia cena v porovnaní s manuálnou prevodovkou sa zdá byť jednou z posledných veľkých prekážok.

 

Diskusia „manuálne vs. automatické“ je tak polemická a citlivá rovnako ako „benzín vs. nafta“. Jasná voľba neexistuje a záleží len na preferencii vodiča. Je však dôležité ukázať, aké sú medzi nimi rozdiely, aké sú ich silné a slabé stránky, čo je najdôležitejšie a aký druh použitia je všeobecne vhodný. Naša rada na záver? Udržujte otvorenú myseľ a voľte to, čo je pre vás najlepšie!

 

TOP tipy a triky, ako koexistovať s cyklistami na ceste alebo ako správne zaobchádzať s vašou klimatizáciou nájdete na našom blogu.