Skip to main content

Autá poháňané elektrinou nie sú v aktuálnej dobe žiadnou novinku. Práve naopak, každým rokom sa z nich stáva stále populárnejšia forma mobility. Elektromobily majú bez pochýb svoje špecifiká, no jazda na nich môže byť rovnako praktická zábavná, ako pri klasickom spaľovacom motore. Napriek všetkým benefitom, je tento relatívne nový druh prepravy opradený mnohými mýtmi. Tie najväčšie sme pre vás zhrnuli v tomto blogu!

 

#1 Ich nabíjanie trvá večnosť

Väčšina majiteľov si elektromobily nabíja v pohodlí svojho domova. Na nabíjanie tak majú dostatok času. V domácom wallboxe si vašu Škoda Citgoe iV dobijete na 80 % kapacity za 4 hodiny a 15 minút, čo vám v pohode vystačí aj na 200 km jazdy. Škoda Citigoe iV taktiež podporuje aj rýchlonabíjanie, pomocou ktorého vaše auto nabijete už do hodiny. A ako je na tom nabíjanie najnovšieho modelu Škoda Enyaq iV? Dobíjanie pomocou rýchlonabíjačky s výkonom 125 kW nabije váš automobil za neuveriteľných 40 minút!

#2 Sú bezpečné pre cestujúcich aj pre chodcov

Tí, čo tvrdia, že elektromobily sú nebezpečné, sa poriadne mýlia! Pravda je taká, že sú minimálne také bezpečné, ako klasické auta so spaľovacími motormi. Svedčia o tom aj vynikajúce výsledky testovania ich bezpečnosti. Vďaka tomu, že elektromobily nemajú spojku a manuálne riadenú prevodovku, môžu mať väčší rozsah funkcií. Samozrejmosťou sú nielen asistenčné systémy, no napr. aj také automatické odpojenie batérie v prípade dopravnej nehody.

Mení však elektromobilita aj situáciu pre chodcov? Je skutočne pravdou, že extrémne tiché elektromobily predstavujú pre chodca zvýšené riziko. Úplne logicky tak nevydávajú hlasný a varovný zvuk ako v prípade spaľovacích motorov. Aj preto európska legislatíva trvá na tom, aby elektromobily do rýchlosti 20 – 30 km/h vydávali špecifický zvuk. To je užitočné najmä pri cúvaní, pretože takto zaručia bezpečnosť chodcov na cestách.

#3 Zhoršujú klimatické zmeny

Ako sú na tom štatistiky elektromobilov a ich vplyvu na životné prostredie? Elektromobily v rámci prevádzkovania neprodukujú do ovzdušia žiadne emisie CO2. Samozrejme, pri výrobe elektrickej energie, ktorou sú poháňané, už nečistoty vznikajú. Avšak, tieto emisie sú v prepočte až o 90 % nižšie ako pri prevádzkovaní auta so spaľovacím motorom.

Len pre porovnanie, priemerné emisie v rámci produkcie elektrickej energie v Českej republike sú 500 g CO2 na 1 kWh. Priemerná spotreba modelu CITIGOe iV je 14,8 kW na 100 kilometrov. Zatiaľ čo spaľovací motor vyprodukuje minimálne 105 g emisií na kilometer jazdy, v prípade elektromotora je to menej ako 74 g emisií na kilometer jazdy. Víťazom tohto porovnania sa teda na plnej čiare stáva elektromobil.

 

#4 Mnoho ľudí kvôli nim príde o prácu

Je skutočne pravdou, že elektromobily sú jednoduchšie na výrobu. Obsahujú menej súčiastok ako vozidlá so spaľovacími motormi alebo hybridy. A existujú aj scenáre, kedy by došlo k masívnemu prepúšťaniu zamestnancov, ale len v prípade obrovskej globálnej krízy, aká bola v roku 2008. V opačnom prípade sa automobilkám znížia prevádzkové náklady a spotrebitelia i firmy budú mať viac peňazí na investíciu. Škoda sľubuje, že do roku 2030 by tak malo vzniknúť až 500 000 nových pracovných miest!

 

 

#5 Prídeme o vzácne kovy

Niet najmenších pochýb o tom, že na výrobu elektrobatérií potrebujeme vzácne kovy, najmä lítium či kobalt. Zatiaľ čo kobalt sa už na výrobu elektrobatérií takmer nevyužíva, v prípade lítia neustále nachádzame nové ložiská. Jeho ložiská tvoria v Českej republike až 3 % svetových zásob. Navyše, čím viac elektromobilov budú ľudia kupovať, tým viac recyklovaných batérií bude možné vyrobiť.

Čo vás ešte môže presvedčiť o tom, že elektromobily sú skutočne lepšie? Vysoký točivý moment či okamžitý ťah zdôrazňujú dynamiku auta, čím z elektromobilov robia ideálnu náhradu pre vaše vozidlo so spaľovacím motorom. Navyše, absencia motora zároveň vytvára kreatívny priestor pre dizajnérov, takže klasické autá so spaľovacím motorom nie sú o nič zábavnejšie alebo atraktívnejšie ako autá elektromobily. Dramatické, veselé či futuristické – nová Škoda Enyaq je toho živým dôkazom.

 

Máte akékoľvek otázky o eMobilite? Potrebujete poradiť s výberom či servisom vášho elektromobilu, hybridu či auta so spaľovacím motorom? Sme tu pre vás!