Skip to main content

Veľkorysý priestor, emocionálny vzhľadekologická jazda sú charakteristiky, ktoré prináša nový model Škoda Enyaq. Nový model automobilky Škoda Auto je prvé sériové vozidlo koncernu Volkswagen na báze modulárnej platformy pre elektromobily, ktoré nebude vyrábané v Nemecku, ale v domácom prostredí Škoda Auto v Mladej Boleslavi. Aké sú základné špecifiká tohto modelu, ktoré by ste nemali nechať ujsť?

Ekologická jazda

Nový model Enyaq je typickým vozidlom značky Škoda, no ponúka úplne novú koncepciu pohonu. S novým modelom by ste za adekvátnych jazdných podmienok mali zajazdiť 340 až 500 km. Všetko závisí od jednotlivých parametrov elektromobilu. S novou Škoda Enyaq sa tak pokojne môžete vydať aj na dlhé cesty. Azda najzaujímavejším ekologickým faktom o tomto modeli je, že na jeho interiér boli využité udržateľné materiály, napríklad olivová koža.

Štedrý priestor

Práve možnosť absolvovať dlhé cesty viedla konštruktérov k tomu, aby maximalizovali nielen interiérový priestor pre cestujúcich, ale aj batožinový priestor pre ich veci. Nová koncepcia pohonu tak prináša aj nové možnosti usporiadania vnútorného priestoru. Dominujúcim prvkom v interiéri je 13‘‘ head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý spolu s mnohými Simple Clever detailmi posúva možnosti konektivity ešte o krok vpred.

Variabilita v 5 možnostiach

Automobilke Škoda Auto mimoriadne záleží na každom jednom modeli. Konštruktéri a vývojári ani tentokrát nenechali nič na náhodu a opäť raz prekvapili! Vytvorili základnú verziu s motorom umiestneným s pohonom zadných kolies a výkonnejšiu verziu s druhým elektromotorom umiestneným vpredu, ktorý zaručuje prenos vysokého krútiaceho momentu počas jazdy. Škoda má totiž v ponuke až 5 verzií nového elektrického SUV Škoda Enyaq na predný alebo zadný pohon:

  1. Škoda Enyaq iV 50 (základná verzia): kapacita batérie 55 kWh, dojazd 340 km a pohon zadná náprava
  2. Škoda Enyaq iV 60 – kapacita batérie 62 kWh, dojazd 390 km (WLTP), pohon zadná náprava, výkon 132 kW
  3. Škoda Enyaq iV 80 – kapacita batérie 82 kWh, dojazd 500 km (WLTP), pohon zadná náprava, výkon 150 kW
  4. Škoda Enyaq iV 80X – kapacita batérie 82 kWh, dojazd 460 km (WLTP), pohon obe nápravy, výkon 195 kW
  5. Škoda Enyaq iV vRS – kapacita batérie 82 kWh, dojazd 460 km (WLTP), pohon obe nápravy, výkon 225 kW

Dobíjanie batérie

Ako si váš nový elektromobil môžete dobiť? Batériu jednoducho nabijete pomocou vašej bežnej domácej 230 V zásuvky alebo pohodlným dobíjaním prostredníctvom wallboxu počas noci. Nabíjanie vám v závislosti od kapacity batérie zaberie približne 6 až 8 hodín. Treťou možnosťou sú rýchlonabíjacie stanice na jednosmerný prúd s výkonom 125 kW, ktoré Enyaq z 10 % na 80 % nabijú len za 40 minút. 

Škoda Auto má do konca roka 2022 (od roku 2019) v pláne predstaviť viac ako 10 elektrifikovaných vozidiel iV. Do roku 2021 tak česká automobilka do elektrifikovaného vývojaekologickej výroby elektromobilov investuje viac ako 2 miliardy eur. Tieto čísla tak potvrdzujú, že ide o historický najväčší investičný projekt Škoda Auto. Elektromobilita sa tak pomaly, ale isto stáva súčasťou DNA automobilky Škoda s praktickým dojazdom za dostupné ceny.

Parametre prvého elektrického SUV značky Škoda:

Dĺžka: 4 648 mm
Šírka: 1 877 mm
Výška: 1 618 mm
Rázvor: 2 756 mm
Objem batožinového priestoru: 585 l
Nosnosť prívesu: 1 200 kg (najvýkonnejšia verzia)
Valivý odpor pneumatík: 5,9 ‰
Aerodynamika vozidla: cx od 0,27
Batéria: lítium-iónová
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 6,2 s
Maximálna rýchlosť: 180 km/h