Skip to main content

Akumulátory, nabíjačky, bezpečnosť na ceste a tak ďalej… Svet elektromobilov je mimoriadne fascinujúci, no napriek tomu v ňom mnoho z nás ešte takpovediac tápa. Preto vám prinášame niekoľko odpovedí na najčastejšie otázky o e-automobiloch značky ŠKODA.

Lítium-iónové akumulátory

Aké sú výhody týchto akumulátorov? Čo sa každodennej použiteľnosti, životnosti a bezpečnosti týka, lítium-iónové akumulátory plnia všetky kritériá koncernu Volkswagen. Ich najzásadnejšie výhody sú:

  • dlhá životnosť
  • výborný výkon
  • bezpečnostné vlastnosti
  • vysoká hustota energie
  • minimálny pamäťový efekt
  • rýchla akcelerácia
  • rozumná cena

Hmotnosť akumulátorov

Mnohí sa pýtate, ako hmotnosť akumulátorov ovplyvňuje jazdné vlastnosti auta. Akumulátory sú umiestnené v podlahe vozidla, a zároveň v strede medzi nápravami. Aj vďaka tomu majú e-vozidlá nielen nízko posadené ťažisko, ale aj optimálne rozloženie váhy medzi prednou a zadnou nápravou. Výsledkom sú tak dobré jazdné vlastnosti s dynamickým zatáčaním.

elektromobil skoda vision

Nabíjanie akumulátorov

Je potrebné akumulátory zakaždým nabiť na 100 %? Hrozí im poškodenie v prípade, že sa nabíjajú každý deň alebo príliš dlho? Keďže akumulátory vykazujú len minimálny pamäťový efekt, neplnohodnotné nabitie nehrá v prípade ich nabíjania žiadnu rolu. Z toho dôvodu tak nie je nevyhnutné nabíjať ich na 100 %. Ich každodenné nabíjanie je tiež v poriadku, pretože akonáhle sú plne nabité, nabíjanie sa automaticky zastavuje.

Zabudli ste odpojiť nabíjací kábel od nabíjačky a chcete svoj elektromobil naštartovať? Aj v tomto prípade je bezpečnosť prvoradá! Motor elektromobilu je možné naštartovať len vtedy, keď je nabíjací kábel odpojený.

e-ŠKODA vozidlá a prírodné živly

A ako je to s prírodnými živlami? Čo sa stane, keď do elektromobilu udrie blesk alebo prejde hlbokou vodou? V týchto prípadoch sa elektromobil správa ako konvenčné auto. Zásah bleskom pre neho nie je nijako zásadný. Avšak, v prípade, že je elektromobil pri údere blesku pripojený k nabíjačke, jednoducho mu len vypadne poistka.

Ak pri vašej jazde nastane situácia, že elektromobil musí prekonať vyššiu vodnú prekážku, vysokonapäťové akumulátory sú proti tomu dokonale odizolované. S elektromobilom tak nebudete mať problém ani v takýchto extrémnych situáciách!

Životnosť akumulátorov

Vydrží vám batéria na elektromobile tak dlho ako v prípade klasického naftového či benzínového auta? ŠKODA AUTO pri návrhoch svojich elektromobilov navrhla batérie tak, aby vydržali aspoň 8 rokov a aj po ich uplynutí im ostane ešte viac ako 70 % kapacity.

Máte ešte nejaké otázky ohľadom elektromobilov značky ŠKODA AUTO? Neváhajte kontaktovať našich odborníkov z AutoBors!