Skip to main content

Pri bežnej ceste autom neraz narazíme na vodičov so štvornohými miláčikmi s vystrčenou hlavou von oknom a vyplazeným jazykom. Alebo možno toho vášho vozíte dennodenne v aute. V tom prípade by ste mali myslieť nielen na zdravie vás samotných a vášho psa, ale aj na bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. Ako by ste mali cestovať so psom? Môžu vás policajti skontrolovať? Za čo vám hrozí pokuta?

Nepodceňujte bezpečnú prepravu

Prípravu vozidla na prepravu štvornohého miláčika by ste za žiadnych okolností nemali podceňovať. Mnoho ľudí necháva svoje zvieratá voľne sa pohybovať po vozidle. Avšak, nie je to najlepšie riešenie. Voľne pohybujúce sa zviera sa totižto, podobne ako vy, môže kedykoľvek preľaknúť a nechcene vám znemožniť ovládanie vášho auta. Práve takáto preprava zvieraťa v aute môže byť policajnou hliadkou vyhodnotená ako porušenie zákona.

mlada zena so psom v aute studuje zakon o preprave zvieratČo hovorí zákon?

Zákona o cestnej premávke (§ 51 – Preprava nákladu (3)) hovorí, že pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodičaprepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat, ani bezpečnosť cestnej premávky. Ako vidíme, takéto znenie zákona nešpecifikuje, ako sa o zviera v aute postarať.

Avšak predpokladáme, že záujmom každého majiteľa zvieraťa je aj jeho ochrana. Nehovoriac o tom, že v prípade vlastníctva domáceho miláčika sa na neho vzťahuje ochrana proti týraniu, resp. Nariadenie vlády o ochrane zvierat pri preprave, ktoré si môžete prečítať tu.

cierny pes vykukajuci z okna auta

Využite sedliacky rozum

Z toho vyplýva, že bezpečná preprava zvieraťa by mala fungovať na základe zdravého rozumu. Prvou zásadou je obmedziť pohyb zvieraťa tak, aby nerozptyľoval vodiča a nemal akúkoľvek možnosť zasiahnuť do riadenia automobilu alebo vyskočiť z auta. Druhou zásadou je samozrejme zabezpečiť  vašu i jeho bezpečnosť v prípade nárazu. Pre pedantnejších majiteľov je treťou zásadou ochrana vozidla proti nečistote z labiek, škrabancom na interiéri a chlpom z domáceho miláčika.

Môžete dostať pokutu?

Policajti vás v prípade podozrenia z akéhokoľvek priestupku samozrejme môžu zastaviť. Ak tento zákon nedodržíte, skutok môže byť následne policajnými zložkami vyhodnotený ako porušenie zákona. V tom prípade vám muži zákona môžu udeliť pokutu v hodnote od 60 do 100 €.

cierny pes vychadzajuci z kufra auta

Najbezpečnejší spôsob prepravy zvierat

Je úplne pochopiteľné, že nie každý majiteľ má to srdce umiestniť svojho domáceho miláčika do klietky alebo za mreže. Avšak, bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Najbezpečnejším riešením je umiestnenie zvieraťa do prepravného boxu/prepravky na sedadle a zaistiť ho voči pohybom vo vozidle, napr. popruhmi. Navyše, boxy pre menšie zvieratá viete umiestniť aj do priestoru na nohy za prednými sedadlami.

Alebo jednoducho investujte do špeciálnej autosedačky pre psy. Tie sú navrhnuté tak, aby zvieraťu poskytovali ochranu a komfort počas jazdy v aute. Nezabúdajte, že Povinné zmluvné poistenie sa vašich domácich miláčikov netýka. Žiadna zo slovenských poisťovní zatiaľ v prípade straty alebo zranenia neposkytuje krytie zvierat. Vzťahuje sa iba na škody spôsobené ľuďom. Teraz, keď už ste poučení, prajeme vám veľa bezpečných kilometrov!