Skip to main content

Vedeli ste, že hlavným zdrojom inšpirácie pre inovatívny dizajn ŠKODA SUPERB je český krištáľ a sklárstvo? Toto prepojenie svetlometov a brúseného krištáľu upraveného sedanu je jasné už na prvý pohľad!

 

Emócia a život

Pri vytváraní špecifického dizajnu svetiel zohrávali úlohu dva faktory. Emócia a život. A práve sklo je dokonalým spôsobom, ako v rámci dizajnu dosiahnuť oboje. „Sklo je obrovským zdrojom emócií, “ hovorí vedúci dizajnér vonkajšieho osvetlenia Petr Nevřela. Podobne ako sklo vytvára atmosféru, vonkajšie svetlomety dotvárajú charakter novej ŠKODY SUPERB.

 

„Svetlo napĺňa sklo životom. Toto je princíp, ktorý so sklom perfektne funguje. Rovnakým spôsobom vdychujeme život do svetla, “ pokračuje Petr Nevřela. Takýmto spôsobom dizajnéri využívajú efekty spojené so sklom a prenášajú ich potenciál do samotných svetlometov automobilov. Takýmto spôsobom svetlá transformujú na luxusne pôsobiace drahokamy.

Funkčný prvok

Originálne osvetlenie automobilov ŠKODA však nikdy nie je len estetickým prvkom. Podobne ako žiaden prvok českého výrobcu áut. Aj pri tvorbe svetiel jeho dizajnéri dbali na to, aby boli svetelné prvky nielen esteticky pôsobivé, ale aj funkčné. „Je zrejmé, že materiál, ktorý používame, je ústredným prvkom našej práce, pretože z rôznych dôvodov musíme nahradiť krištáľové sklo inými kvalitnými materiálmi, ktoré spĺňajú náročné požiadavky výrobcu týkajúce sa otázok, ako je bezpečnosť, “ vysvetľuje Petr Nevřela.

Krok za krokom

Práca na exteriéri a interiéri samotného automobilu prebieha paralelne a spolupracuje na nich niekoľko dizajnérov, ktorí vzájomne neustále inšpirujú. Všetky nápady, tvary a riešenia sú tak spoločným dielom všetkých z nich. „Svetlomety automobilu sú ako ľudské oči. Rovnako ako pohľad do niekoho očí vám povie niečo o ich charaktere, svetlomety automobilu rozdajú určitú časť svojej podstaty, “ uvádza vedúci dizajnér vonkajšieho osvetlenia. 

Svetlá krištáľu

Ktoré svetlá boli inšpirované krištáľom? V prvom rade celý LED svetlomet typický pre ŠKODA AUTO.zadnej časti sa nachádzajú tri kamene umiestnené v priehľadnej oblasti. Ide o prvé použitie priehľadných prvkov automobilky ŠKODA. No a napokon, zadné svetlá tvoria ihly odkazujúce na krištáľový rez.

 

Zdroj: www.skoda-storyboard.com