Skip to main content

Videli ste už nový model plne elektrickej ŠKODA VISION iV? Tento štvordverový crossover-coupé je prvé vozidlo tejto značky postavené na modulárnej platforme Volkswagen pre elektrické vozidlá (MEB). Prvé vozidlá tohto druhu sa začnú vyrábať už v roku 2020 a ponúka niekoľko vskutku zaujímavých inovácií!

 

Tradičné prvky

Zmes tradičných a nových dizajnových prvkov je základom výnimočnosti VISION iV. Robustný vzhľad, dynamické akcentyatletické telo sa spájajú s mimoriadne priestranným interiérom. Preto niet žiadnych pochýb o tom, že ide skutočne o auto z dielne ŠKODA.

 

 

Inovatívny dizajn

Charakteristickou kontúrou elektromobilu je horizontálny svetelný pás prechádzajúci cez hornú časť mriežky. Ten, zároveň, spája LED matricové svetlomety.

 

Ďalším pozoruhodným komponentom je šesťhranná uzavretá mriežka so štíhlymi vertikálnymi lištami. V zadnej časti auta dominuje aerodynamický kontrastný spojlerkrištáľové LED zadné svetlá, ktoré vytvárajú osvetlenie v tvare písmena C typické pre značku ŠKODA.

 

Technická dokonalosť

Napätie na minimálnej priľnavosti sa prejavuje všade. Napríklad aj na aerodynamicky optimalizovaných 22-palcových kolesách. Na prúdenie vzduchu nemajú vplyv ani rukoväte, pretože dvere sa otvárajú na dotyk. Okrem toho, v ŠKODA VISION iV sú spätné zrkadlá nahradené kamerami.

 

Automobil je poháňaný dvoma elektromotormi. Jeden na prednej náprave a ten druhý na zadnej. Spoločne dodávajú výkon systému 225 kW (306 PS), ktorý sa podľa potreby prenáša na všetky kolesá.

 

Maximálny rozsah v režime WLTP je 500 km. Batéria sa môže nabíjať na 80 % kapacitu za 30 minút. Nie je to neuveriteľné?! Zariadenie VISION iV je vybavené laserovými a radarovými snímačmi a za správnych okolností dokáže spracovať aj autonómnu jazdu a samoobslužné parkovanie.

 

Maximálne využitie priestoru

Veľmi priestranný a vzdušný interiér VISION iV si vypožičal dizajnové prvky štúdie VISION E. Takýmto spôsobom bolo možné vytvoriť nové usporiadanie pre palubnú dosku a stredovú konzolu.

 

Prístrojová doska je vizuálne rozdelená na dve vrstvy. V hornej vrstve dominuje veľký displej systému infotainment. Povrch tejto vrstvy dostal špeciálnu zmäkčenú povrchovú úpravu pripomínajúcu kryštalickú štruktúru a je určený na použitie v budúcich modeloch ŠKODA. Spodná časť palubnej dosky je vyzdobená matným brezovo-bielym dekorom, ktorý nahrádza klasické vetracie otvory a vytvára pocit prirodzeného prúdenia vzduchu.

 

 

Tajomstvo v detailoch

Tradičné logo v zadnej časti bolo nahradené písmenami ŠKODA. Podobne ako u predchodcu ŠKODA VISION iV, ŠKODA VISION E, sedadlá v tomto modely sú ľahké, minimalistické a otočné. Takýto zjednodušený interiér umožnil zabudovať najrozličnejšie odkladacie a úložné priestory pre telefóny s bezdrôtovým nabíjaním a pripojením k informačným systémom.

 

 

Ochrana životného prostredia

ŠKODA aj naďalej pokračuje v trende vegánskych materiálovekologickej šetrnosti. Takýto ECO spôsob výroby automobilka započala už pri modely VISION RS.

 

Vzhľad palubnej dosky a panelov dverí je umelou náhradou pre semišovú kožu. Tá je vyrobená z prvotriednych mikrovlákien na rastlinnej báze, ktorá je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu. Kryty operadiel tvorí vinylové vlákno a priestory pre nohy sú potiahnuté biologicky odbúrateľnými rohožami z prírodnej vlny.

 

Zdroj text: www.skoda-storyboard.com

Zdroj foto: www.netcarshow.sk a www.skoda-storyboard.com