Skip to main content

Počuli ste už o funkcii eCall? Vedeli ste, že od 1. mája 2018 je povinnou výbavou všetkých nových áut? Toto vstavané zariadenie automaticky privolá pohotovostné služby v prípade nehody, pri ktorej sa spustil jeden alebo viac airbagov vozidla. Podľa prieskumov Európskej komisie systém eCall môže zachrániť až 2 500 životov ročne!

 

Mnoho ľudí po autonehode nie sú schopní premýšľať triezvo, zachovať si chladnú hlavu a myslieť na privolanie potrebnej pomoci. Môže za to vysoká hladina adrenalínu a celkové rozrušenie z nepríjemnej situácie. Tie môžu zapríčiniť, že si postihnutá osoba nedokáže spomenúť na číslo, kde má volať, môže čakať až príliš dlho, pokiaľ by túto činnosť vykonala alebo je v bezvedomí či zakliesnená bez možnosti pohybu.

 

 

eCall_ako funguje

Ako eCall funguje?

Automobil, ktorý sa ocitol v akejkoľvek kolízii, pošle po aktivovaní jedného z airbagov GPS súradnice havarovaného auta tak, aby centrum alarmov vedelo, kam požadovanú pomoc poslať. Automaticky tak zavolá 112 a presmeruje ho na príslušné miestne pohotovostné služby v celej EÚ. eCall, podobne ako mnoho inteligentných systémov v aute, tak šetrí drahocenné minúty pri záchrane životov, pretože nepotrebuje žiaden ľudský zásah na privolanie núdzových služieb.

 

Komunikáciu so záchrannými zložkami je možné nadviazať dvojako. V lepšom prípade stlačením tlačidla SOS alebo v horšom po aktivácii senzorov nárazu. K pracovníkovi operačného strediska následne putujú všetky dôležité informácie o polohe auta, smere jazdy, type pohonnej jednotky alebo aj o počte osôb vo vozidle zistených na základne počtu zapnutých bezpečnostných pásov.

 

Hrozivá nehoda vodiča so Škoda Kodiaq

Webový portál auto.cz opisuje hrozivú nehodu štyridsaťosemročného vodiča Škoda Kodiaq, ktorý v skorých ranných hodinách havaroval neďaleko malej českej dedinky Hořice na Šumavě. Portál píše, že vodič čierneho Kodiaqa nebol schopný svojpomocne si zavolať záchranné zložky a na blízku nebol nikto, kto by vodičovi pomohol.

 

eCall_povinna vvybava auta

 

Našťastie, jeho auto bolo vybavené systémom eCall a potrebná pomoc dorazila včas. „Vozidlo, které je vybaveno technologií k přivolání pomoci při dopravní nehodě, vyslalo signál na linku 112 a na základě toho byly k nehodě vyslány všechny složky IZS,“ popsala tisková mluvčí Českokrumlovských policistů Lenka Pokorná.

 

Povinnosť vodičov áut vyrobených pred týmto dátumom

U áut vyrobených pred zavedením tohto zákona nebude povinnosťou tento systém dodatočne zavádzať. Vzťahuje sa iba na autá vyrobené bezprostredne po schválení tohto zákona.

 

Zdroj: auto.cz Foto: srovnator.cz, netcarshow.com