Skip to main content

Počas uplynulého roka ŠKODA neustále prinášala novinky zo sveta elektrických automobilov. Keďže eMobilita patrí medzi kľúčové témy zo sveta automobilov, prinášame vám prehľad základných informácií.

 

Čo prinesie eMobilita zákazníkom?

Podobne ako všetko, aj vynález elektromobilu so sebou prináša niekoľko výhod a nevýhod. Hlavnými benefitmi elektrických áut sú ich nižšie prevádzkové náklady, nižšia cena pohonných hmôt a menej náročná údržba. Keďže elektromotory sú menšia ako klasické spaľovacie motory, výhodou je aj ich flexibilita pri riešení interiéru a úložného priestoru.

 

Nevýhody, ako-inak, spočívajú vo vyššej nákupnej cene a v obmedzenom dojazde. Očakáva sa, že ceny automobilov aj ich batérií budú čoraz viac klesať. A naopak, rýchlosť dobíjania batérie a jej výdrž sa každým rokom zvyšuje.

 

Fungovanie elektrického motora

Na akom princípe fungujú elektromobily a ako sa líšia od áut so spaľovacími motormi? Zatiaľ čo spaľovacie motory využívajú termodynamické javy pri spaľovaní paliva, elektromotory na to využívajú elektromagnetické javy. Elektromotor sa, navyše, dokáže chovať ako generátor. Pri brzdení a spomaľovaní auta sa energia vracia späť do batérie, a tým ju dobíja.

 

 

5 priorít elektrických automobilov

Pri vývoji elektrických áut sa ŠKODA AUTO opiera o päť základných pilierov. Kľúčovým je pôžitok s maximálnym točivým momentom od nulových otáčok. Druhým pilierom je príťažlivý dizajn so zameraním sa na už spomínané praktické využitie priestoru. Treťou a veľmi dôležitou prioritou je pripojenie auta k internetu a pokročilé asistenčné systémy. Štvrtou je pomer cena a úžitok, ktorý je, pravdepodobne, najsilnejšou stránkou ŠKODY AUTO. No a posledným je asi najdôležitejší faktor pri rozhodovaní sa o kúpe elektromobilu, a tým je životnosť batérie.

 

Autonómne riadenie ŠKODA AUTO

V kuloároch automobilového priemyslu sa čoraz viac skloňuje pojem autonómne riadenie. Väčšina áut ešte stále spadá do kategórie, kde má vodič neustále absolútnu kontrolu nad vozidlom. Existuje päť stupňov autonómneho riadenia.

 

Ak ale vaše auto disponuje tempomatom, dosiahli ste prvý stupeň autonómneho riadenia – podporu vodiča. Čiastočná automatizácia je druhým stupňom inteligentného ovládania automobilu. To znamená, že stačí, ak vaše auto zvláda dve veci naraz, napr. zatáčať a ovládať pedále pri parkovaní. Tretím stupňom je podmienená automatizácia, ktorú vaše auto dosiahne vtedy, ak je schopné plne prevziať kontrolu nad vozidlom, napr. na diaľnici.

 

Predposledným stupňom autonómneho riadenia je schopnosť vozidla zvládať všetko, okrem extrémnych situácií. Posledným sa teda, logicky, stáva úplne autonómne riadenie, pretože váše auto vás dokáže „podržať“ v akejkoľvek situácii a bezpečne vás privezie aj na vysokohorskú chatu bez príjazdovej cesty.

 

Ak ste si nestihli prečítať o zložitej psychológii riadiacej výber farby pri kúpe vášho auta alebo o niekoľkých typoch Škody 4×4 do mrazivej zimy, kliknite na tieto odkazy teraz a začítajte sa pútavej problematiky jedinečnýh áut značky ŠKODA.

 

Zdroj:
text: skoda-storyboard.com
foto: skoda-storyboard.com