Skip to main content

Počas chladných mesiacov je potrebné používať buď kvalitné celoročné pneumatiky alebo zimné pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu. Kedy je však potrebné premýšľať nad výmenou letných pneumatík za zimné a čo hovorí zákon na Slovensku? Poradíme vám.

Výmena letných pneumatík za zimné

Jeseň je obdobím, kedy je potrebné premýšľať nad zmenou pneumatík. Podľa zákona je na Slovensku povinnosť na zmenu a používanie zimných pneumatík v období od 15. novembra do 31. marca. Avšak počasie je nevyspytateľné a vy nad zmenou môžete uvažovať už skôr. V mnohých častiach Slovenska už v tomto období sú nočné teploty nižšie než je 7°C. Samozrejme, pokiaľ stále jazdíte len počas dňa, zmena ešte nie je nutná. Výmenu letných pneumatík za zimné by ste mali urobiť kvôli vašej bezpečnosti a bezpečnosti iných účastníkov cestnej premávky. Preto je dobré v tomto prípade použiť rozum a vymeniť zimné pneumatiky v ten správny čas. Pokiaľ vymeníte pneumatiky skôr, bude to úplne v poriadku. Zákon hovorí o povinnosti používania zimných pneumatík len vo vyhradenom období, teda od 15. novembra do 31. marca, kedy sa na vozovke objavuje súvislá snehová a ľadová vrstva. V tomto čase je nutné mať na svojom vozidle zimné pneumatiky. Ak ich mať nebudete, môžete dostať pokutu a zákaz pokračovať ďalej v jazde, keďže auto nie je primerane prispôsobené stavu vozovke. Navyše, pri vzniku škodovej udalosti by vám ani vaša poisťovňa nemusela uznať túto chybu alebo by mohla krátiť poistné plnenie.

Pneuservis

Nové zimné pneumatiky

Pri výmene letných pneumatík za zimné je potrebné sledovať aj dezén pneumatík. Ak používate zimné pneumatiky dlho, prípadne používate celoročné pneumatiky, je dobré popremýšľať nad ich kompletnou výmenou. Nové zimné pneumatiky majú tú správnu hĺbku dezénu, a to 7 – 8 mm, čo je potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulej jazdy. Navyše zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu na 3 – 4 mm. V prípade že je dezén menší, auto je považované za nebezpečné.

Prečo je vlastne výmena zimných pneumatík potrebná? Jazda na zničených zimných pneumatikách môže byť mnohokrát nebezpečnejšia než jazda na letných pneumatikách počas zimy. Okrem toho, auto sa môže na neupravenej vozovke správať úplne inak, pokiaľ máte pneumatiky opotrebované. Neriskujte a stavte na istotu. Vyberte si nové a kvalitné zimné pneumatiky a jazdite bezpečne.

Celoročné pneumatiky vs. zimné pneumatiky

Niektorí vodiči uprednostňujú používanie celoročných pneumatík. Celoročné pneumatiky sú v podstate pneumatiky, ktoré sú vyrobené kombináciou letných a zimných pneumatík. Je však veľmi náročné vyrobiť kvalitné celoročné pneumatiky, ktoré budú správne fungovať pri mínusových teplotách a pri vysokých teplotách, ktoré zažívame počas leta už aj na Slovensku. Aj v tomto prípade je potrebné skontrolovať, či sú celoročné pneumatiky v poriadku, prípade popremýšľať nad ich zmenou. Zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby dobre fungovali pri rôznych mínusových teplotách. Pokiaľ máte na svojom vozidle celoročné pneumatiky a chystáte sa na výlet do krajín, kde sú teploty výrazne nižšie než u nás, pneumatiky by to nemuseli zvládnuť. Opäť aj v tomto prípade platí, že je potrebné používať zdravý rozum a vymeniť pneumatiky skôr na zimné.

zimne pneumatiky

Prezutie na zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sa od letných pneumatík líšia. Rozdiel je najmä v zmesi, z ktorej sú pneumatiky vyrobené, v dezéne, v priľnavosti, v tvrdosti, v šírke centrálnych drážok, v hlučnosti pneumatík či v odolnosti voči aquaplaningu. Zväčša sú zimné pneumatiky označené symbolom 3 vrcholov, snehovou vločkou alebo označením M+S. Pozor treba dať na to, že M+S majú aj celoročné pneumatiky. Ak si nie ste istí tým, či sú vaše pneumatiky bezpečné, či majú tú správnu hĺbku dezénu, či nie sú už opotrebované, prípadne či je čas pouvažovať nad ich výmenou, skúste sa opýtať odborníkov. Taktiež je dobré si vopred dohodnúť v servise termín výmeny pneumatík, pretože pred 17. novembrom môže byť v pneuservise náročné nájsť voľný termín. Ak cestujete pravidelne do zahraničia, taktiež je potrebné si naštudovať, ako to majú so zákonom o zimných pneumatikách iné krajiny. Dohodnite si aj vy termín výmeny letných pneumatík za zimné v AutoBors ešte dnes. Jazdite opatrne a podľa predpisov.