Skip to main content

Posledné roky Škoda využíva svoj potenciál a snaží sa svoje tradičné hodnoty preniesť aj na moderné a špičkové automobily. Už niekoľko rokov má Škoda vo svojom portfóliu aj e-mobily, ktoré tvoria budúcnosť trhu ovplyvňujúcu aj životné prostredie. Aké novinky chystá automobilová spoločnosť Škoda Auto a na čo sa môžete tešiť pri modeli Škoda Vision 7S?

Novinka na trhu Škoda Vision 7S

Pred niekoľkými dňami predstavila spoločnosť Škoda koncept elektromobilu Škoda Vision 7S, ktorý prepája tradičné hodnoty no v úplne novej podobe. Okrem toho, že automobil ŠKODA VISION 7S je plne elektrické sedemmiestne vozidlo, vyznačuje sa tiež tromi charakteristickými črtami, a to autentickosťou, vzhľadom a funkčnosťou.

Dizajn vozidla Škoda Vision 7S

Navyše dizajn vozidla získa novú čelnú dizajnovú masku Tech-Deck Face, ktorá je plochejšia a širšia a jej rebrá sú nahradené tmavým sklom. Takýto dizajn vplýva aj na aerodynamické vlastnosti. Vozidlo tiež získa robustnú spodnú časť karosérie s vysokou posadenou bočnou tornádo líniou a aerodynamickými líniami strechy. K týmto úžasným vlastnostiam prispievajú aj veľké 22-palcové kolesá s ráfikmi v takmer uzavretom dizajne. Zmena nastane aj pri chladení a zahrievaní vozidla. V prednej časti elektromobilu nájdeme až 7 vertikálnych otvorov pre prívod vzduchu k chladiču a brzdám. Priaznivcov Škoda tiež zaujme oranžový ovládací prvok, ktorý slúži na bezpečné odpojenie vysokonapäťového okruhu vozidla. Škoda Vision 7S sa ukáže v plnej kráse, ktorú jej dodajú nové predné a zadné svetlomety v tvare písmena T, ambientná svetelná lišta a nový osvetlený nápis Škoda, ktorý sa stáva súčasťou novej vizuálnej identity automobilovej spoločnosti. Priestor tiež zdôrazňujú udržateľné a odolné materiály, pričom ide o recyklované pneumatiky, umelú kožu a recyklované polyesterové vlákna, ktoré sa nachádzajú v dverách a na palubnej doske. Aj v tomto prípade myslí Škoda na životné prostredie a ekológiu.

Pokiaľ ide o dizajn vozidla, nesmieme zabudnúť ani na exteriér. Škoda Vision 7S je charakteristická minimalistickým vzhľadom, pričom dizajn podčiarkuje matná farba odtieňu zelená explorer. Matné nie je len lakovanie, ale aj prvky v interiéri.

Špičková technika v automobile Škoda Vision 7S

Okrem dizajnu nastanú zmeny aj v technike vozidiel Škoda. Nový model získa batériu s kapacitou 89 kWh, vďaka ktorej bude môcť vozidlo v režime WLTP prejsť vyše 600 kilometrov na jedno dobitie. Nabitie však aj pri tak veľkom dojazde bude rýchle, a to vďaka maximálnemu nabíjaciemu výkonu 200 kW. Zaujímavý je aj interiér vozidla, v ktorom môžu noví majitelia nájsť novú verziu palubného infotainmentu s grafikou a logikou ovládania prepracovaných do tých najmenších detailov. Neprehliadnuteľná dotyková obrazovka s uhlopriečkou 14,6 palca tvorí dominantu palubnej dosky, pričom virtuálny kokpit má uhlopriečku až 8,8 palca. Súčasťou obrazovky je aj Head-up displej s rozšírenou realitou.

Zaujímavosťou je aj nové prevedenie volantu, na ktorom sa nachádza touchpad, ktorý slúži na ovládanie niektorých nových funkcií pri stojacom vozidle. Práve na tomto volante sú tiež rolovacie kolieska s haptickou odozvou oranžovej farby. Obrazovka má jednoduché ovládanie na 6 tlačidiel, vďaka ktorým sa dostanete do nastavení, navigácie, do ponuky infotainmentu a aplikácií. Na obrazovke sú tiež tri otočné ovládače, a to na nastavenie klimatizácie a ovládanie hlavnej obrazovky či hlasitosti. Ovládanie tiež uľahčuje ergonomická opierka ruky a nastavenie widgetov na rôzne funkcie. Automobil navyše obsahuje aj detskú kameru umiestnenú nad zadnými sedadlami.

Režim Jazda vs. Relax

Tento sedemmiestny automobil tiež poskytuje prepnúť režim z Jazda na režim Relax, ktorý sa využíva počas dobíjania batérie. V tomto režime sa však obrazovka na palubnej doske otočí na šírku, aby ponúkla lepší obraz počas čakania aj pre cestujúcich na zadnom sedadle. Režim Relax je tiež možné ovládať prostredníctvom smartfónu. Nesmieme zabudnúť ani na Simple Clever prvky, a to magnety na uchytenie mobilných zariadení v 2. a 3. rade, integrované batohy, detská sedačka a podobne. Štúdia Škoda Vision 7S má v sebe umiestnené aj svetelné prvky nachádzajúce sa napríklad za obrazovkou, pričom práve oni indikujú stav batérie vozidla. Sú umiestnené tiež na dverách, čím lepšie navigujú otváranie dverí. Vďaka svetlám tiež rýchlo rozoznáte teplotu klimatizácie.

Budúcnosť je Škoda Auto

Okrem zmeny dizajnu loga si Škoda pripravila ďalšie novinky. Do roku 2026 má v pláne predstaviť až 3 elektrické modely, a to okrem Vision 7S aj malý automobil a kompaktné SUV. Navyše do roku 2030 chce Škoda dosiahnuť na európskom trhu vyše 70 % podiel elektrických automobilov. Škoda však nezabúda ani na svoje najpredávanejšie modely a v druhej polovici budúceho roku tiež predstaví novú generáciu dvoch modelov, a to Kodiaq, Superb a následne aj Octavia.

Sedemmiestny elektromobil Škoda Vision 7S patrí medzi plne elektrické vozidlo, vďaka ktorému sa rozšíri produktové portfólio a zákaznícka základňa spoločnosti Škoda Auto. So sériovou verziou by sme sa mali stretnúť do roku 2026.

Zdroj: https://www.skoda-storyboard.com/sk/skoda-svet-sk/skoda-vision-7s-ukazuje-buducnost/