Skip to main content

Máte už prezuté zimné pneumatiky? Podľa zákona by ste mali mať prezuté na zimné pneumatiky vtedy, keď sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy, alebo počas poveternostných podmienok, kedy sa suchý povrch cesty môže zmeniť na poľadovicu. Vďaka tomu bude vaša jazda počas chladných mesiacov plynulá a bezpečná. Okrem toho je však potrebné vedieť, ako sa správať na cestách počas zimy a čo robiť v prípade šmyku alebo iných komplikácií na klzkej vozovke.

Počas zimy udržujte dostatočné rozostupy a vzdialenosť medzi vozidlami

Počas zimy je brzdná dráha automobilu na vozovke dlhšia. Keďže sa na vozovke môže vyskytovať vrstva snehu alebo ľadu, je potrebné dodržiavať medzi vozidlami nachádzajúcimi pred vami a vedľa vás dostatočné rozostupy a vzdialenosť. Najviac nebezpečný je tzv. čierny ľad, ktorý síce pôsobí ako mokrá vozovka, avšak ide o veľmi klzký a číry ľad. Preto je potrebné prispôsobiť svoje zručnosti jazde.

V prípade šmyku sa snažte nepanikáriť a udržať vozidlo v správnom smere

Viete ako sa chová vozidlo na šmykľavom a klzkom povrchu? Aj veľmi dobrým a skúseným vodičom sa môže stať, že sa ich vozidlo ocitne na klzkom povrchu a dostane šmyk. Vtedy je však potrebné nepanikáriť. V prípade šmyku sa odporúča pustiť nohu z plynového pedálu a nasmerovať kolesá smerom, kam sa chcete dostať. Pri šmyku je tiež zakázané prudké brzdenie a otáčanie volantom, ktoré by mohlo z vášho automobilu urobiť nekontrolovateľné vozidlo.

Odvyknite si od prudkého brzdenia a používajte nižší stupeň prevodovky

Pokiaľ ste v lete zvyknutí brzdiť na poslednú chvíľu, potom by ste mali byť počas zimy ostražitejší. Práve takéto brzdenie môže spôsobiť šmyk na vozovke. Vyvarujte sa najmä prudkému brzdeniu a pri brzdení sa snažte používať a preraďovať na nižší stupeň prevodovky. Tak využijete brzdenie motorom, ktoré je počas zimy bezpečnejšie. Klasické používanie brzdy by vás mohlo dostať od nepríjemných situácií a nezastaviť vozidlo včas. Odporúča sa tiež používať nízke otáčky a využívať brzdy len veľmi jemne.

Brzdite skôr než začnete točiť volantom do strany

Pri vchádzaní do križovatky či otáčaní volantom je potrebné vždy najskôr dostatočne zabrzdiť, až tak točiť volantom do strán. Je to najmä z toho dôvodu, aby ste auto nepriviedli do šmyku. Týka sa to najmä tých úsekov, ktoré sú pokryté snehom alebo ľadom. Pri vchádzaní do zákrut a križovatiek vchádzajte pomaly a udržiavajte si plynulú rýchlosť.

Prispôsobte svetlomety situácii na vozovke a počasiu

Zákon hovorí o nepretržitom používaní denných svetiel pri jazde na vozovke. V prípade nepriaznivého počasia, ako je husté sneženie či hmla sa však odporúča tiež používať správne svetlomety. Pri používaní denného LED osvetlenie v prípade sneženia vám napríklad môže hroziť pokuta, keďže auto je nedostatočne osvetlené a tým sa stáva nebezpečným. To znamená, že v prípade, kedy ide o zníženú viditeľnosť, teda počas sneženia, hmly alebo dažďa, je vodič povinný využívať stretávacie svetlomety, prípadne hmlovky. Denné svetlá totiž nesvietia vzadu na vozidle a auto je prakticky neviditeľné.

Snažte sa vyhýbať otlačeným stopám po inom automobile na vozovke

Utlačený sneh predstavuje väčšie riziko nebezpečia než čerstvo napadaný sneh. Preto pokiaľ jazdite na neupravenej vozovke, neodporúča sa jazdiť po otlačených stopách po predchádzajúcom vozidle.

Ďalšie tipy, vďaka ktorým bude jazda počas zimy bezpečná

Predpoveď počasia na najbližšie dni vyzerá, že Slovensko zasiahne sneženie. Preto je potrebné byť na nepriaznivé počasie pripravený. Okrem vyššie spomenutých tipov vám pomôže aj návod na bezpečnú jazdu na snehu a ľade, ktorý zahŕňa tieto tipy:

  • je potrebné mať prezuté zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm;
  • byť dostatočne viditeľný a mať auto očistené od snehu;
  • prispôsobiť svoje zručnosti jazde;
  • reagovať pohotovo a nepodliehať panike;
  • pred každou jazdou je potrebné skontrolovať stav vozidla – doplnenie tekutín, funkčnosť svetiel, stav zimných pneumatík a podobne;
  • venovať vozovke plnú pozornosť.

15. november je deň, kedy by ste na svojom automobile mali mať už prezuté zimné pneumatiky. Pokiaľ ich ešte stále nemáte, môžete sa objednať do nášho pneuservisu AutoBors v Novom Živote.