Skip to main content

Uvažujete nad kúpou elektromobilu? Prinášame vám pár odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa práve elektromobilov, ktoré vás presvedčia o tom, prečo ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

Prečo investovať do elektromobilov?

Napriek tomu, že sú elektromobily v súčasnosti drahšie ako automobily so spaľovacím motorom, náklady na ich údržbu sú výrazne nižšie. Je veľmi dôležité tiež poznamenať, že elektromobily sú vzhľadom na životné prostredie lepšie.

Aké sú výhody elektrických vozidiel?

Okrem priaznivého vplyvu na životné prostredie ponúkajú elektromobily omnoho viac výhod. Sú tiché, a teda nevytvárajú hlukové znečistenie, nespaľujú palivá, neprodukujú lokálne emisie, majú menej mechanických častí, čo znamená, že sú efektívnejšie a vyžadujú si menej údržby. Najväčšou výhodou však je, že elektromobily získavajú energiu z elektriny, ktorú je možné generovať z obnoviteľných zdrojov.

Aké sú výdavky na elektromobil?

Ako sme spomenuli, cena elektromobilov je síce drahšia, avšak náklady na energie sú oproti tradičným automobilom so spaľovacím motorom výrazne nižšie. Rovnako náklady sú nižšie aj čo sa týka opráv. Keďže elektromobily majú menej častíc, nie je potrebné pri nich meniť olej, palivové filtre, sviečky či podstupovať emisné kontroly. Rovnako náklady klesajú aj pri výmene bŕzd, keďže brzdy elektromobilov fungujú na princípe rekuperácie, a teda vydržia dlhšie, keďže sa opotrebujú menej.

Je jazda elektromobilom bezpečná?

Pri jazde elektromobilom sa nemusí obávať, že by nebola bezpečná. Rovnako ako automobily na spaľovací pohon musia prejsť bezpečnostnými testami, tak aj všetky elektromobily.

Aký je rozdiel medzi elektrickým vozidlom a plug-in hybridom?

Zásadný rozdiel je najmä v tom, že plne elektrické vozidlá využívajú na svoj pohon výlučne elektrickú energiu. Pri plug-in hybridoch tak ide o kombináciu elektrickej energie, ktorá primárne slúži na pohon elektromotora, avšak je možné využiť aj spaľovací motor, ktorý sa využíva napríklad pri dojazde alebo pri zvýšení výkonu.

Prečo sa ľudia na Slovensku boja kúpy elektromobilov?

Dôvodov môže byť, samozrejme, viacero. Ak sa nepozeráme na finančnú stránku, potom môže ísť o obavy z nových technológií, z dojazdu, z nabíjania alebo z nedostatočného množstva nabíjacích staníc.

Ako funguje nabíjanie elektromobilov?

Elektromobil je možné nabiť dvojakým spôsobom, a to buď jednosmerným cez DC alebo striedavým AC prúdom. Pri AC nabíjačkách hovoríme o výkone cca 3,7 – 50 kW. Čo sa týka DC nabíjacích staníc, tie ponúkajú rýchlonabíjanie, pretože dodávajú prúd priamo do batérie vozidla. Preto pri týchto nabíjacích staniciach nebudete tráviť veľké množstvo času, pretože skutočne sa vám automobil nabije už do niekoľkých minút. Výkon pri DC rýchlonabíjačkách je približne 150 kW a viac.

Kedy, kde a ako si môžem elektromobil nabiť?

Spôsobov a metód, ako si môžete nabiť svoj elektromobil je niekoľko. Pokojne si ho môžete nabiť aj doma, prostredníctvom AC stanice. Prípadne aj v garáži pomocou tzv. wallboxov. Takéto wallboxy sa v súčasnosti nachádzajú aj v rôznych hoteloch, reštauráciách, nákupných centrách či na firemných parkoviskách. Ide však o pomalšie nabíjanie, ktoré môže pokojne trvať aj 4 – 6 hodín. Rýchlejším spôsobom je teda využiť rýchlonabíjacie stanice, kde si môžete nabiť svoje vozidlo v priebehu 20 minút. Samozrejme, závisí aj od kapacity batérie vozidla. Na zvýšenú predajnosť elektromobilov reaguje aj samotná Škoda, ktorá ponúka službu kompletného zabezpečenia inštalácie domácej nabíjačky.

Aká je životnosť elektromobilov?

Rovnako ako automobily na spaľovací pohon, aj elektromobily sa môžu opotrebovať. V tomto prípade skôr hovoríme o opotrebovaní batérie. V súčasnosti môžeme hovoriť o záruke batérie približne na 5 – 10 rokov alebo na 160 000 – 200 000 kilometrov, hoci batéria pokojne vydrží aj 400 000 – 500 000 km. Ak však už batéria nemá dostatočný výkon, je možné ju použiť ako náhradné úložisko energie. 

Aký elektromobil je v súčasnosti najpredávanejší?

Najpredávanejšou značkou elektromobilov na Slovensku sa za rok 2021 stala značka Škoda. Tá za rok 2021 predala na Slovensku 203 elektromobilov. Z čoho najväčšie zastúpenie má nepochybne Škoda Enyaq IV, ktorej sa len v decembri predalo 35 kusov. Ak aj vy túžite po takomto automobile, pokojne nás neváhajte kontaktovať do Auto Bors alebo nás navštívte v Novom Živote.