Skip to main content

Posledný rok trápi automobilový priemysel najmä čipová kríza. Vďaka nej je výroba automobilov pomalá, čo je veľkým problémom nielen pre štát a ekonomiku, ale aj pre spotrebiteľov. Tento problém sa týka aj značky Škoda, a preto, ak si plánujete kúpiť nové vozidlo, počkáte si. Viete však ako dlho?

Čipová kríza a obmedzená výroba vozidiel

Automobilový priemysel je už rok ovplyvnený nielen pandémiou spojenou s Covid-19, ale aj s čipovou krízovou, ktorá obmedzuje výrobu automobilov. Tento problém však postihol nielen automobilku Škoda, ale v podstate mnohé značky, ktoré posledný rok hlásia obrovské čakacie doby. Podstatou tejto čipovej krízy je to, že chýba mnoho polovodičových súčiastok, ktoré sú pre chod automobilu nevyhnutné, a to brzdí celkovú výrobu áut.

Ako ovplyvnila čipová kríza cenu vozidiel?

Keďže sa obmedzila výroba a dopyt po autách je vysoký, mnoho automobiliek zvyšuje aj cenu automobilov. Z ekonomického hľadiska môžeme povedať, že ide o jasný úkaz, kedy dopyt prevyšuje ponuku. Tento problém sa, samozrejme, netýka len Slovenska. Ide o problém, ktorý ovplyvnil aj nemecký, francúzsky, španielsky či taliansky trh.

Kedy by sa mala dať táto kríza do pôvodného stavu?

Podľa rôznych predpovedí a analýz od kompetentných analytikov môžeme očakávať návrat do pôvodného stavu najskôr až v roku 2023, prípadne v roku 2024. Dovtedy je veľmi pravdepodobné, že čakacia doba bude výrazne dlhšia a cena áut drahšia. Ďalším problémom je aj to, že mnohým značkám tiež dochádzajú skladové zásoby vyrobených automobilov.

Dopad čipovej krízy na značku Škoda

Už minulý rok česká automobilka Škoda Auto uviedla, že prestane vyrábať určité modely áut, na ktoré nemá dostatočné množstvo dielov a uprednostnila výrobu vozidiel s vyššou maržou, teda modely ako je Kodiaq, Superb a Enyaq a nové Fabie.

Predajnosť nových áut na Slovensku za rok 2021

Ak sa pozrieme na štatistiky z minulých rokov, tak môžeme povedať, že práve medzi najpredávanejšie značky nových áut patrili Škoda, Hyundai, Kia, Volkswagen či Toyota. Čo sa týka najpredávanejších modelov značky Škoda, tak medzi tie patrili modely ako Škoda Fabia, Škoda Octavia, Škoda Kamiq, Škoda Scala, Škoda Karoq.

Čakacia doba na nové modely Škoda

Čo sa týka čakacej doby, tak nie je možné konkrétne povedať, koľko na nové vozidlo treba čakať. Avšak aj spoločnosť Škoda Auto v súčasnosti čelí výpadkom v dodávkach dielov, a to práve pre nedostatok polovodičových súčiastok. A preto, kým ste pred pandémiou čakali na svoje vozidlo približne 3 mesiace, v súčasnosti je potrebné si pripočítať niekoľko ďalších.

Nové vozidlo = skladové vozidlo

Napriek tomu, že výroba nových vozidiel je zdĺhavejšia a tým pádom aj čakacia doba je výrazne dlhá, je možné získať vozidlo aj bez čakania. Ako na to? Škoda Auto ponúka skladové vozidla, na ktoré sa vzťahuje aj zľava. Ak chcete vedieť viac o aké modely áut ide, potom stačí navštíviť našu webovú stránku alebo našu prevádzku AutoBors v Novom Živote.