Skip to main content

V čase, keď vznikli modely Karoq a Kodiaq začali ľudia diskutovať o týchto názvoch. Padlo viacero názorov, že ide o zlý a vôbec nie kreatívny názov a že Škoda už nevie, čo vymyslieť. Vedeli ste však, že názvy jednotlivých modelov áut značky Škoda majú skutočný význam?

Inšpirácie zo sveta

Mnoho názvov modelov Škoda vychádzajú z kombinácie latinských slov alebo zo slov používaných na Aljaške. Nájsť vhodný názov však nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Názov musí byť ľahko zapamätateľný a vyzdvihnúť predovšetkým vlastnosti a charakter auta. Rovnako názov nesmie byť zameniteľný so žiadnym iným pomenovaním a nesmie byť vulgárny v žiadnom jazyku. Preto sa mnoho automobiliek obracia na numerické či alfanumerické označenie, čím idú na istotu. Škoda však medzi tieto automobilky nepatrí, i keď zo začiatku takisto používala pri názvoch čísla. Ako teda názvy modelov Škoda vznikajú?

Škoda

Začneme hneď od začiatku, a to názvom spoločnosti Škoda, ktorú založili Laurin a Klement. Koluje mnoho mýtov a vtipov na tento názov. Mnoho ľudí stále verí, že ide o súvis so slovom, ktorého synonymami sú poškodenie alebo ublíženie. Nie je to však tak. V skutočnosti sa názov spoločnosti delí o svoje meno so zakladateľom, pretože v roku 1925 kúpil Laurinov a Klementov podnik Emil Škoda.

skodaŠkoda Favorit

Tento dôverne známy malý hatchback s predným pohonom bol prvýkrát predstavený v roku 1987. Pri vzniku názvu tohto modelu sa však jeho výrobcovia inšpirovali najmä históriou značky a latinským slovom, ktoré v preklade označuje predpokladaného víťaza. Čo v podstate model Škoda Favorit koncom 80-tych rokov bol, pretože bol veľmi populárny.

Škoda Forman

Škoda Forman predstavuje Combi verziu modelu Favorit, i keď základ oboch áut je v podstate úplne rovnaký. Automobilka Škoda však chcela vyzdvihnúť charakter automobilu a najmä veľkosť kufra. Preto pre označenie zvolila archaický výraz pre vozidlo alebo pre povozníka, a to „man“- V anglickom výraze názov môže takisto evokovať slovné spojenie „for man“, teda vozidlo pre mužov.

škoda forman

Škoda Felicia

Ďalším nástupcom Favoritu a Formana je Škoda Felicia. Názov tohto malého hatchbacku je odvodené z latinského slova felicitas a felicis. Felicitas znamená v preklade plodnosť a úrodnosť a felicis šťastie.

Škoda Fabia

Práve model Škoda Fabia patrí medzi modely, ktorých názov nie je vôbec známy. Jedno je však známe, že prvé písmeno F odkazuje na predchádzajúce modely, zatiaľ čo posledné dva sa približujú k názvu Octavia. Zaujímavosťou pri tomto modeli je, že si spoločnosť nechala zaregistrovať aj označenie Valeria, preto je veľmi pravdepodobné, že sa uvažovalo aj o tomto názve modela.

škoda fabia

Škoda Citigo

Názov Citigo, najmenšieho zástupcu Škodovky, odzrkadľuje hlavné vlastnosti tohto auta. Ide o názov vychádzajúci z dvoch anglických slov, a to City, teda „mesto“ a Go, ktoré znamená „ísť“.  Škoda Citigo je tak skvelým modelom najmä do mesta, pretože vďaka malým rozmerom zaparkujete ľavou zadnou na všetkých parkoviskách. Zaujímavosťou je, že pôvodne sa tento model mal volať len CITY alebo len GO. Nakoniec názov vznikol spojením týchto slov.

Škoda Kodiaq

Sedemmiestne vozidlo SUV Škoda Kodiaq dostalo pomenovanie podľa hnedého medveďa menom kodiak, ktorý žije na ostrove na juhu pobrežia Aljašky. Kodiak skutočne patrí medzi najväčší druh medveďa hnedého, zatiaľ čo Škoda Kodiaq patrí medzi jedno z najväčších SUV Škody. Takisto sa hovorí, že tento druh medveďa je veľmi priateľský, čo u medveďov nie je zvykom. Avšak to taktiež zdôrazňuje rodinné zameranie a hodnoty značky. Písmeno Q na konci názvu tiež vyplýva z aljašského názvu medveďa, ktorý sa volá Taq uka ‚aq.

škoda kodiaq

Škoda Karoq

Nástupcom vozidla Kodiaq je Škoda Karoq, ktorá okrem toho, že je rovnako SUV, má spoločné aj prvé a posledné písmeno. Aj pri tomto názve sa výrobcovia inšpirovali názvami z Aljašky. Podnet vraj vychádza z hlavy 12-ročného chlapca, ktorý skombinoval dve slová, a to Kaaraoq – teda automobil a Quarruq, ktorý v preklade znamená šíp. Kombináciou a skomolením týchto dvoch slov vznikol Karoq. Rovnako sa hovorí, že názov vznikol kombináciou anglických slov Car + rock. Teda auto a skala, čo môže takisto odzrkadľovať, že ide skutočne o auto pevné ako skala.

Škoda Kamiq

Ďalším SUV automobilom je model Škoda Kamiq. Tento názov vychádza opäť z aljašského slova Amiq, ktoré je názvom aj malého ostrova v Beringovej úžine. Škoda vysvetľuje, že ľudia, ktorí žijú práve na tomto ostrove, čelia rôznym nástrahám života v divočine a objavujú nové možnosti a podmienky pre nový život. To rovnako charakterizuje model Škoda Kamiq, vďaka ktorej tak môžu majitelia objavovať nové možnosti. Keďže ide o jednu skupinu a rodinu SUV modelov, takisto názov začína na K a končí na Q.

škoda kamiq

Škoda Enyaq

Nesmieme zabudnúť ani na elektromobil Škoda Enyaq, ktorý túto SUV rodinu uzatvára. Opäť aj v tomto prípade názov vystihuje charakter modelu. Názov je odvodený z írskeho slova Enya, ktorý v preklade znamená „zdroj života“, teda vyjadruje silu tohto modelu. Okrem toho írske slovo Eithne je možné preložiť aj ako „princíp“, „duch“ a „esencia“, ktoré opäť dodávajú modelu širší význam. Začiatočné písmeno E takisto súvisí s tým, že ide o éru eMobility.

Samozrejme, existuje ďaleko viac modelov značky Škoda. Preto, ak máte o niektorý model záujem, neváhajte nás kontaktovať do AutoBors, kde vám ponúkame jazdené, predvádzacie a nové vozidlá značky Škoda.