Skip to main content

Ukryť sa pred silným slnkom mohlo byť počas leta naozaj ťažké. Jednou z alternatív, ktorá sa využívala najčastejšie, bola zaparkovať auto niekde pod stromom. Bohužiaľ, parkovanie pod stromom môže priniesť viac smoly ako úžitku, a to doslova. Najmä, ak na vašej kapote ostala živica a iné nečistoty. Odstrániť ju môže byť však veľkým problémom, a preto ak tento problém máte aj vy, vyskúšajte tieto tipy.

Neodstrániteľná vodou

Určite to poznáte. Tešíte sa, že ste konečne našli voľné miesto, no zrovna je pod stromom? Síce vám strom vytvorí príjemný chládok, môže zanechať na kapote auta aj nepríjemnú živicu, ktorú je ťažko odstrániť. Okrem toho, že má žltastú až hnedastú farbu, má aj tuhé až polotuhé skupenstvo, ktoré nie je možné odstrániť len s čistou vodou. Pri odstránení živice treba dbať aj na rýchlosť. Čím dlhšie ostane na aute, tým ťažšie ju bude možné odstrániť.

 

umyvanie auta

Autokozmetika na živicu

Odstránenie živice samotnou vodou síce je náročné, ale v kombinácii s profesionálnou kozmetikou je to jednoduchšie. Pri umývaní použite handričku z mikrovlákien. Nezabudnite ju častejšie opláchnuť vo vode, aby nezanechala šmuhy a lepkavé miesta po celom aute. Rovnako použiť môžete aj škrabku, ak je živica na karosérii už dlhšie. Následne sa uistite či ste dôkladne odstránili celú nečistotu, pretože sa môže stať, že ste odstránili len vrchnú časť. V takom prípadne pokojne čistenie zopakujte, až kým nebude auto čisté.

Čistiace prostriedky z domácnosti

Existuje množstvo rozpúšťadiel či čistiacich prípravkov, ktoré by živicu mohli odstrániť. Keďže je sama o sebe lepkavá, určite na jej odstránenie pomôže mastný prípravok alebo naopak prípravok s obsahom alkoholu. To, že takéto prostriedky odstránia živicu je veľmi pravdepodobné, no či vám nepoškodia aj lak na aute vám zaručiť nevieme, preto sa čistiace prostriedky z domácnosti neodporúča používať.

Lak na záver

Či už použijete profesionálnu autokozmetiku alebo to risknete s čistiacim prostriedkom z domácnosti, nezabudnite auto po takomto čistení aj umyť. Okrem profesionálneho umytia, najlepšie v autoumyvárni, doprajte svojmu autu aj starostlivosť v podobe vosku. Ten by mal vaše auto ochrániť a pri opakovanom zašpinení auta by mala nečistota zísť rýchlejšie. Ak sa vám nepodarilo živicu odstrániť bez poškodenia laku, určite nezabudnite ani na lak na záver. Na obnovenie vzhľadu vášho vozidla si môžete nechať aplikovať aj jednofázovú emailovú farbu, ktorá dodáva autu lesk a presnú farebnú zhodu. Automobilová farba je farba, ktorá sa používa na ochranu a dekoráciu automobilu. No a v súčasnosti najpoužívanejšou farbou je akrylová polyuretánová emailová farba, ktorá je na báze vody a jej vplyv na životné prostredie je menší ako bežné farby.

 

Ak si netrúfate odstrániť živicu z auta a bojíte sa, že si zničíte lak karosérie, určite vyhľadajte profesionálny servis, do ktorého sa môžete objednať aj online.