Skip to main content

Používanie klimatizácie v automobile je v letných mesiacoch nevyhnutnosťou. Avšak mnoho vodičov používa klimatizáciu nesprávne alebo ju kvôli nejakej chybe nepoužíva vôbec. Viete si predstaviť ísť na dovolenku autom alebo len autom v letných mesiacoch po diaľnici a nepoužívať v automobile klimatizáciu? Áno, je to ako za trest. Toto sú spôsoby, ako by ste mali používať klimatizáciu v letných mesiacoch správne.

Klimatizácia v automobile

Mnoho vodičov začína riešiť funkčnosť svojej klimatizácie pred letom, čo nie je veľmi optimálne. Určite ste viackrát počuli, že by ste počas leta nemali nechávať v nevetrateľnom priestore vášho automobilu žiadne zviera ani dieťa. Je to najmä z toho dôvodu, že sa organizmus v stiesnenom priestore bez prívodu vzduchu prehrieva. Preto sa odporúča využívať počas teplých mesiacoch klimatizáciu, ktorú má v súčasnosti už takmer každé auto v sebe zabudované. Predovšetkým sa ju odporúča využívať pri dlhých cestách. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku svojim vlastným autom, mali by ste predtým zájsť do autoservisu a nechať si ju skontrolovať, aby vás uprostred dovolenky neprekvapila jej nefunkčnosť. Pri používaní klimatizácie je potrebné dodržiavať určité zásady.

O tom, ako klimatizácia vôbec funguje, si môžete prečítať v našom predošlom článku.

klimatizácia v automobile

Využívanie klimatizácie v automobile počas leta

Sadli ste si k niekomu do auta a bola vám neuveriteľná zima? Je to preto, že mnoho vodičov využíva klimatizáciu v automobile nesprávne. Preto si poďme ukázať pár zásad, ako využívať klimatizáciu správne:

  • Po nastúpení do automobilu, by ste nemali hneď zapínať klimatizáciu. Najskôr na malý moment otvorte všetky okná, prípadne nechajte otvorené aj dvere, aby sa vo vašom automobile vytvorila prirodzená teplota.
  • Viacero vodičov odporúča nastaviť teplotu v automobile na 21 – 24 °C. To však nie je úplne pravda. Teplota vzduchu v automobile by sa oproti vonkajšej teplote mala líšiť maximálne len o 5 – 7 °C. Tým zabránite teplotnému šoku organizmu, prechladnutiu, nádche, či rôznym iným ochoreniam.
  • Klimatizáciu používajte prevažne pri jazde mimo obce, pri dlhších vzdialenostiach alebo jazde po diaľnici. Pokiaľ jazdíte len po meste, radšej si otvorte okná.
  • Otvory klimatizácie by mali smerovať do priestoru vášho automobilu, nie priamo na vás. Síce prúdiaci vzduch do tváre či na končatiny môže byť spočiatku príjemný, no v konečnom dôsledku vám to môže spôsobiť ochorenia pohybového ústrojenstva. Nezabúdajte tiež na to, že nevyčistená klíma obsahuje aj rôzne baktérie, ktoré určite nechcete mať na svojej tvári a tele.
  • Tak ako pri nástupe do auta by ste mali zapnúť klimatizáciu až po čase, platí to aj pred vystupovaním z auta. Klimatizáciu v automobile by ste mali vypnúť pár minút predtým, než vypnete motor. Tým vám klimatizácia skôr vyschne, čo zníži šírenie rôznych mikroorganizmov v automobile.
  • Aj napriek tomu, že svoje auto a klimatizáciu nepoužívate pravidelne, mali by ste ju zapnúť minimálne raz do mesiaca, aby ste zabránili usadzovaniu oleja na jednom mieste a tiež usadzovaniu nečistôt v nej.
  • Pokiaľ máte novší model auta, nebojte sa používať automatickú klimatizáciu. Vďaka nej automobil skôr vyhodnotí kvalitu ovzdušia a prispôsobí sa jej. Klimatizácia vám pomôže aj počas chladnejších a daždivých dní okná automobilu odhmliť.
  • O klimatizáciu sa dôkladne starajte a kontrolujte ju.

Údržba, kontrola a oprava klimatizácie

Aj klimatizácia patrí medzi tie časti automobilu, o ktoré je potrebné sa dôkladne starať. Ako sme povedali, určite nechcete uprostred jazdy na diaľnici či na dovolenke zistiť, že vám klimatizácia prestala fungovať. Klimatizáciu by ste preto mali kontrolovať aspoň 1 až 2 krát ročne. To, že klimatizácia nefunguje správne, vám mnohokrát prezradí nepríjemný zápach z nej vychádzajúci. Vtedy je klimatizáciu potrebné vyčistiť, pretesniť a hlavne vydezinfikovať, pretože vo vnútri klimatizácie sa udržiavajú mikroorganizmy, teda rôzne baktérie a vírusy, ktoré v zapätí vy budete dýchať. Klimatizácia tiež nemusí fungovať správne z toho dôvodu, že je prázdna. Preto ju treba dopĺňať chladiacou zmesou. Takúto kontrolu a opravu však nemusíte vykonávať vy sami. Stačí navštíviť autorizovaný servis vášho vozidla.

klimatizácia v automobile

Pokiaľ je vašim vozidlom práve automobil značky Škoda, neváhajte nás navštíviť v AutoBors. Okrem predaja vozidiel sa venujeme už dlhé roky aj servisovaniu vozidiel značky Škoda, pričom kontrola a oprava klimatizácie patrí medzi tie lacnejšie. Preto sa nemusíte obávať a púšťať sa do opravy klimatizácie vy. Nechajte to na odborníkov z AutoBors a objednajte sa do servisu ešte dnes.