Skip to main content

Dezén vášmu vozidlu poskytuje nielen bezpečnosť na cestách, kvalitné jazdné vlastnosti či praktické fungovanie na cestách, ale aj  jazdenie bez zbytočných pokút. Aká by však mala byť jeho hĺbka? 

Koľko rokov vydržia nové pneumatiky?

Vedeli ste, že odborníci odporúčajú jazdiť na jedných pneumatikách približne 4 – 5 rokov? Samozrejme, záleží na tom, koľko jazdíte, ako šetrne, po akom povrchu, ale napríklad aj na tom, kde auto najčastejšie parkujete. Po toľkých rokoch je už dezén na vašich pneumatikách značne opotrebovaný.

Avšak, povedzme si na rovinu, väčšina vodičov na jedných pneumatikách prejazdí pokojne aj 10 rokov. Vtedy už pneumatiky rozhodne nespĺňajú ani bezpečnostné predpisy, ani zákonom stanovené minimá.

Hodnoty dezénu

Konečne sa teda dostávame ku konkrétnym číslam. Hĺbka dezénu na letných pneumatikách osobných vozidiel do 3,5 tony musí byť 1,6 mm. Hodnota dezénu na zimných a celoročných pneumatikách by zase mala dosahovať 3,00 mm.

Hĺbku dezénu by ste však rozhodne nemali zanedbať ani pri kúpe jazdeného vozidla. Aj takýmto spôsobom totiž môžete jednoducho zistiť či a ako sa predchádzajúci majiteľ staral o svoje auto. Urobte si napríklad rýchlotest s jednoeurovou mincou! 

pneumatiky s viditelnym dezenom

Letné odporúčané minimum: 3 mm
Zimné odporúčané minimum: 4 mm

Zákonné minimum v lete: 1,6 mm
Zákonné minimum v zime: 3 mm

Jazdné vlastnosti

Prečo by ste pneumatiky s minimálnymi hodnotami mali rozhodne vymeniť? Pokuta je v tomto prípade rozhodne tým najmenším problémom. Omnoho dôležitejšia je bezpečnosť na cestách a vyhýbanie sa akýmkoľvek dopravným nehodám. Azda najčastejším dôsledkom nedostatočnej hĺbky dezénu je aquaplaning, teda jav vznikajúci počas jazdy, kedy auto stratí kontakt s vozovkou, začne na ceste plávať a hrozí riziko šmyku.

automechanik v servise mera hlbku dezenu na pneumatikach

Hĺbka dezénu zároveň výrazne ovplyvňuje aj brzdnú dráhu vozidla. Hĺbka dezénu pri úplne nových pneumatikách zvykne byť 7 – 8 mm. Ak brzdíte zo 100 km/h s dezénom 3 mm, brzdná dráha je dlhšie o 13 metrov. Ak je však hĺbka vášho dezénu na úrovni zákonného minima (teda 1,6 mm), brzdná dráha je dlhšia až o 23 metrov.

Môžete dostať pokutu?

Pokuta je najlepším možným dôsledkom nedostatočného dezénu. Aj keď sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať, opotrebovaná pneumatika vie niekedy neuveriteľne biť do očí aj obyčajnému laikovi. Prečo si potom myslíte, že si to nevšimne policajt?! Každopádne, zákon hovorí, že ak vaše pneumatiky nedisponujú dostatočnou hĺbkou dezénu, môžete dostať pokutu do výšky 60 €.

Potrebujete otestovať dezén na vašich pneumatikách alebo servis vášho auta? Kontaktujte nás!