Skip to main content

Obľúbeným doplnkom do auta pre každého šoféra je týchto horúcich dňoch, pravdepodobne, klíma. Niet sa čo čudovať! Veď teploty neúnosne stúpajú a príjemných chladivých letných búrok je čoraz menej. Aj preto vám prinášame niekoľko zaujímavých faktov o klimatizácii vo vašom aute.

 

Aerodynamika interiéru

Vedeli ste, že prúd vzduchu v aute prúdi usporiadaným spôsobom? A ovplyvňuje nielen pohodlie cestujúcich, ale aj prekvapivo bezpečnosť a akustiku. Oddelenie rozvoja aerodynamiky a jeho odborníci sa preto zameriavajú výlučne na vnútornú aerodynamiku. Takýmto spôsobom významne prispievajú k návrhu novej klimatizácie.

 

Testovanie prúdenia vzduchu

Nový ventilačný systém sa v praxi testuje ešte pred prvým prototypom, ktorý je totožný s reálnym modelom. Testovanie prebieha v maximálne extrémnych podmienkach, ako púšť alebo polárne oblasti. Vetrací systém musí pomocou rôznych senzorov správne nastaviť prúdenie a teplotu auta tak, aby sa cestujúci cítili pohodlne a nemuseli upravovať nastavenia.

Komfort je prvoradý

Klimatizácia prestala byť luxusom už dávno. Moderná automatická klimatizácia v najnovších modeloch ŠKODA automaticky aktivuje Air Care systém, ktorý zapína a vypína vnútornú recirkuláciu akonáhle dostane podnet zo znečisteného ovzdušia. Málokto vie, že Climatronic je väčšinou v recirkulačnom režime.

 

Spätné filtrovanie vzduchu

Druhou výhodou je spätné filtrovanie vzduchu v kabíne, pretože vzduch prechádza cez kabínový filter aj pri zapnutom režime recirkulácie. Senzor vlhkosti zastaví náhle zarosenie skla. Systém má tiež na pamäti, že je potrebné vetrať čerstvým vzduchom, aby sa obyvatelia príliš dlho nenachádzali v dusnom prostredí. Zmiešava vonkajší a vnútorný vzduch, keď to podmienky dovolia.

Klimatizácia nielen ako ventilácia

V modernej automatickej klimatizácii je oveľa viac senzorov. Tie monitorujú vonkajšiu a vnútornú teplotu a vlhkosť, tlak v systéme a nastavenia kompresora. Snímač slnečného žiarenia je tiež dôležitý, pretože dokáže zistiť nielen intenzitu, ale aj smer slnečných lúčov. V súlade s tým nastavuje teplotu vzduchu pre ľavú a pravú stranu vozidla. Automatická klimatizácia je tak pre užívateľov oveľa výhodnejšia, ako sa zdá.

 

Nie ste si istí, či vaša klimatizácia funguje správne? Obráťte sa na našich odborníkov, ktorí vám ochotne pomôžu s akýmkoľvek nastavením a servisom. A nezabudnite, že vašu klimatizáciu by ste mali dať vyčistiť aspoň raz ročne, ideálne však dva razy počas roka.

 

Pre efektívnejšie využvanie klimatizácie, vyskúšajte naše triky:

  1. Využívajte benefity automatickej klimatizácie.
  2. Využívajte moderný Climatronic systém v ŠKODA upraví nielen teplotu, ale aj smer vzduchu.
  3. Piestové kompresory automaticky regulujú svoj výkon, preto sa nemusíte báť o spotrebu.
  4. Využívajte Climatronic Air Care, pretože využíva špeciálny kabínový filter a senzor kvality vzduchu na odfiltrovanie peľu a aktiváciu recirkulácie vzduchu. Ak je vzduch silne znečistený, blokuje nadmerný zápach z ovzdušia.
  5. Využívajte klimatizáciu aj v zime, pretože vysuší nielen vzduch, ale aj mokré oblečenie a topánky. Stačí ju len nastaviť na vyššiu teplotu.
  6. Využívajte recirkuláciu vzduchu počas celého roka. Veľmi málo ľudí vie, že s automatickou klimatizáciou Climatronic je recirkulácia vzduchu zapnutá na väčšinu roka. Výhodou je spätná filtrácia vzduchu v kabíne, pretože vzduch prechádza cez kabínový filter aj pri zapnutom režime recirkulácie.
  7. Kupujte kvalitné kabínové filtre, pretože absorbujú jemné nečistoty, znečisťujúce látky a antibakteriálne ošetrenie.
  8. Otvorte ventily naplno a nastavte smer vzduchu.
  9. Absolvujte pravidelné kontroly a čistenie klimatizácie.

Zdroj: www.skoda-storyboard.com