Skip to main content

Teplé jesenné dni sa pomaly, ale isto minuli. S prichádzajúcou zimou a nízkymi teplotami sa nevyhnutne spájajú aj patričné povinnosti okolo vášho vozidla. Preto by ste teda nemali zabúdať ani na to najdôležitejšie – výmenu letných pneumatík za zimné. Ako nám túto povinnosť ohraničuje zákon? Čo káže zdravý rozum? Ale aj to, ako skontrolovať dezén vašich pneumatík, sa dozviete v našom článku.

Zimné pneumatiky a zákon

„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením ‚M+S‘, ‚M.S.‘ alebo ‚M & S‘; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca.“

Inak povedané, zákon nám vodičom ukladá povinnosť využívať zimné pneumatiky v rozmedzí od 15. novembra až do 31. marca. A to nie je všetko! Hĺbka dezénu na vašich zimných pneumatikách by mala mať minimálne 3-4 milimetre. Je odporúčané, aby ste auto prezuli v momente, keď teplota niekoľko dní po sebe klesne pod 7°C.

Za nedodržanie pokuta!

Vedeli sta, že používanie letných pneumatík kedysi vôbec nebolo limitované zákonom? Podľa aktuálne platnej legislatívy, ktorá ich používanie obmedzuje, však za porušenie hrozia vysoké pokuty.

Čo teda v prípade ak tento zákon, či už vedome alebo nevedome, porušíte? Za nedodržanie vám ako fyzickej osobe hrozí pokuta až 60 €. A to aj v prípade, že váš dezén je menší, ako predpísaná hodnota. Avšak, ak ste právnická osoba alebo podnikateľ, pokuta sa zvyšuje až na 3500 €! Navyše, pracovníci Polície SR vás môžu požiadať o odstavenie vášho vozidla spojené s nákladmi na odťahovú službu.

Počúvajte zdravý rozum

Napriek tomu, že nám zákon stanovuje obdobie, kedy by sme mali využívať zimné pneumatiky, mali by sme sa predovšetkým spoliehať na zdravý rozum. Počasie zvykne byť niekedy nevyspytateľné. Ak teda napadne sneh skôr ako 15. novembra, alebo sa na ceste objaví prvá poľadovica, je celkom logické prezuť vaše auto skôr, ako to stanovuje vyhláška.

Kontrola dezénu je kľúčová

Ako dlho zvyknete používať vaše zimné pneumatiky? Alebo kontrolovať hĺbku dezénu na zimných gumách? Žiadnemu vodičovi asi netreba pripomínať, že jazda na mimoriadne opotrebovaných pneumatikách je nebezpečná nielen pre vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. A nestojí za to zbytočne riskovať.

Aby ste predišli problémom spojeným s nedostatočnou kvalitou vašich pneumatík, určite každoročne kontrolujte hĺbku dezénu. Navyše, jedny pneumatiky je dobré a akurátne používať maximálne 5 sezón. V prípade akýchkoľvek otázok alebo servisných služieb spojených s výmenou letných gúm za zimné alebo zazimovaním pneumatík neváhajte kontaktovať našich profesionálov.