Skip to main content

Mnoho vodičov má počas roka dilemu, kedy je najvyšší čas prezuť na vozidle letné a zimné pneumatiky, keďže na to neexistuje žiaden konkrétny dátum v zákone. Najčastejšie vodiči prezúvajú kolesá počas Veľkej noci, avšak tohtoročné počasie opäť ukázalo svoju silu. Kedy je teda čas prezuť na letné pneumatiky?

Čo hovorí zákon o letných pneumatikách?

Optimálny čas prezutia na letné pneumatiky závisí od konkrétneho miesta a klimatických podmienok. Kým v slovenskom zákone je uvedený len dátum od 1. novembra do 31. marca, kedy je stanovená povinnosť nosenia zimných pneumatík, dátum prezutia na letné pneumatiky nie je určený. Práve prezúvanie vozidla na letné pneumatiky sa skôr týka poveternostných podmienok a dlhodobej predpovedi počasia. Najčastejšie však ide o obdobie, kedy sa teplota pohybuje nad úrovňou 7 °C niekoľko dní po sebe. Taktiež by sa v tom čase nemalo vyskytovať ochladenie či prízemné mrazy. Pokiaľ najbližšia predpoveď počasia hlási teplé počasie, je čas prezuť na letné pneumatiky.

Tento problém sa však netýka tých, ktorí nosia celoročné pneumatiky. Je potrebné si však uvedomiť či sa v danom čase budete nachádzať len na území jedného štátu alebo budete cestovať do zahraničia, kde sa počasie môže líšiť, najmä vo vyšších a chladnejších územiach. V niektorých krajinách totižto existujú predpisy, ktoré určujú, kedy je potrebné prezutie pneumatík, zvyčajne v súvislosti s počasím. Preto je dôležité dodržiavať miestne predpisy a odporúčania vodičských zväzov.

Zmena zimných pneumatík na letné pneumatiky

S prezúvaním na letné pneumatiky sa síce netreba ponáhľať, avšak zmena pneumatík je veľmi dôležitá. Dôvodov prezutia pneumatík je hneď niekoľko, no predovšetkým sa to týka bezpečnosti a zníženia nákladov na palivo. Okrem toho:

  • Letné pneumatiky majú iné zloženie než zimné pneumatiky a poskytujú lepšiu priľnavosť na mokrej, ale aj suchej vozovke v teplejších podmienkach.
  • Letné pneumatiky majú tiež lepší výkon pri teplote nad 7 °C.
  • Tvrdá zmes gumy navyše pri vyšších teplotách mäkne a adaptuje sa lepšie na vozovke.
  • Dezén letných pneumatík je tiež navrhnutý na minimalizáciu aquaplaningu a odvodu vody.
  • Všetky tieto faktory majú tiež vplyv aj na spotrebu a náklady spojené s palivom. Používaním zimných pneumatík v lete si pneumatiky viac opotrebovávate a ničíte.

Bezpečná jazda vďaka letným pneumatikám

Zimné pneumatiky na letnej vozovke sú tiež veľmi hlučné a vôbec nie bezpečné, keďže zimné pneumatiky môžu pri vyšších teplotách na vozovke plávať. Bezpečnosť je v tomto prípade prvoradá, a preto by ste nad prezutím letných pneumatík mali čo najskôr premýšľať, keďže zimné pneumatiky majú počas leta brzdnú dráhu dlhšiu až o 20 % než letné pneumatiky. Myslite na bezpečnosť seba a iných účastníkov cestnej premávky. Prezujte si svoje letné pneumatiky.

Objednajte sa na prezutie do pneuservisu AutoBors

V súčasnosti mnoho vodičov premýšľa nad prezutím svojho automobilu, najmä ak sa nachádzajú v teplejších oblastiach. S príchodom vyšších teplôt však bude v pneuservisoch nával. Preto myslíte dopredu a rezervujte si svoj termín v pneuservise už teraz.

V AutoBors prezujeme každé vaše vozidlo značky Škoda. Objednať sa na termín prezutia do pneuservisu AutoBors môžete už teraz online. Pokiaľ sú vaše letné pneumatiky už opotrebované, prípadne nie sú schopné uspokojiť potreby vodiča, zabezpečíme vám celý proces od nákupu nových pneumatík až po ich dôkladnú inštaláciu.