Skip to main content

Po 22 rokoch od predstavenia prvého modelu Fabia, prichádza Škoda už so štvrtou generáciou tohto obľúbeného modelu. Okrem veľkorysého priestoru, je nová Škoda Fabia bezpečnejšia, úspornejšia a komfortnejšia. Tento nový model sa tiež môže pochváliť ďalšími skvelými funkciami, čo ho robí takým výnimočným.

Novinky, ktorými sa nová Fabia môže pochváliť

Najväčšou novinkou, ktorú fanúšikovia áut Škoda môžu v novom modeli Fabia očakávať je, že je skonštruovaný na modulárnej platforme MQB A0 koncernu Volkswagen. Nový model sa môže pýšiť veľkorysým priestorom vo svojej triede, čím zabezpečí aj vyšší komfort. Nová Fabia tiež ponúka nové asistenčné systémy, vysokú funkčnosť a mnoho prvkov SIMPLY CLEVER. Čo zostáva nezmenené a na čo sme pri modeli Fabia zvyknutí, je presvedčivý pomer úžitkovej hodnoty a ceny auta. Preto aj táto štvrtá generácia má všetky predpoklady na to, aby sa stala opäť úspešnou. Navyše ponúka výborné možnosti konektivity, emocionálny vzhľad a prináša aj vysokú úroveň bezpečnosti.

Emocionálny vzhľad a nové proporcie

Nová Škoda Fabia upúta hneď na prvý pohľad svojim emocionálnym  a športovým vzhľadom, sebavedomými proporciami, ktoré dokonalo podčiarkujú a zvýrazňujú ostro rezané svetlomety, zadné svetlá s modernou LED technikou, aerodynamické kolesá a aktívne žalúzie chladiča v spodnom otvore na prívod vzduchu, ktorý je umiestnený v prednom nárazníku. Okrem toho, že je nový model Škoda Fabia skutočne väčší zvonka, je aj omnoho priestrannejší zvnútra. Interiér určite upúta pozornosť každého, a to symetrickým prístrojovým panelom so samostatne stojacou centrálnou obrazovkou, horizontálne dekoračné lišty a voliteľný digitálny združený prístroj. Novinkou pri novom modeli Škoda Fabia je aj 9 farieb karosérie, medzi ktoré patria metalizované odtiene oranžová Phoenix, šedá Graphite či čierna Magic a kolesá priemeru až 18″ z ľahkej zliatiny Libra.

Digitálny združený prístroj

Čo je ďalšou novinkou v novom modelovom rade Fabia je aj digitálny združený prístroj s displejom 26 cm, na ktorom si vodič môže prepínať medzi jednotlivými 5 režimami zobrazenia. Na výber má klasický layout a športový režim. Okrem toho si na displeji môže zobraziť mapu navigácie s lištou na priblíženie alebo logá rádiových staníc, obaly hudobných albumov a uložené fotografie volajúcich.

Možnosť byť vždy online

Ako sme spomenuli, v interiéri je zabudovaný nový moderný systém infotainmentu poslednej generácie, ktorej súčasťou je aj e-SIM, čo zabezpečuje a umožňuje byť vždy online. Vodič si tak môže vychutnať príjemnú hudbu z internetového rádia či mať neustále prístup k rozsiahlym mobilným službám Škoda Connect a aplikáciám infotainmentu. Nová Škoda Fabia je tiež vybavená bezdrôtovou technológiou SmartLink, čo znamená, že sa smartfón dá pripojiť aj bez kábla. Ani na nabíjanie nie je potrebný kábel, pretože Fabia vďaka nabíjacej priehradke umožňuje aj indukčné bezdrôtové nabíjanie. Všetky tieto funkcie z infotainmentu, ako je zobrazenie správ, počasia, kalendár či dopravné informácie, je možné ovládať aj gestami, hlasom či za pomoci digitálnej asistentky Laury.

Dvojzónová klimatizácia Climatronic

Okrem všetkých noviniek je nová generácia modelu Fabia vybavená aj dvojzónovou klimatizáciou Climatronic a výduchmi ventilácie na zadnej strane stredovej kontroly na klimatizáciu zadných sedadiel. Táto klimatizácia je dostupná na želanie a umožňuje nastaviť teplotu osobitne na pravú a ľavú stranu pomocou dvoch otočných tlačidiel na stredovej konzole. Všetky funkcie je možné jednoducho ovládať, a to len vďaka ôsmym tlačidlám.

5 nových prvkov Simply Clever

Čím sa môže ešte nová Škoda Fabia pochváliť je, že má päť nových prvkov Simply Clever a 8 prvkov, ktoré prebrala od väčších modelov, ktoré uľahčujú každodenné používanie automobilu. Ponuku tvoria klasické prvky, ale aj úplne nové, ktoré s minimálnym úsilím udržiavajú poriadok v interiéri v batožinovom priestore. Ide o novinky ako upevňovací klip v odkladacej schránke v stredovej konzole na kreditnú kartu či parkovací lístok, ako aj gumička slúžiaca ako držiak ceruzky. Väčšiu flexibilitu zabezpečuje odnímateľný držiak na nápoje medzi prednými sedadlami. Na želanie je dostupná aj pružná odkladacia schránka na bočnej stene batožinového priestoru či slnečná clona, ktorá sa dodáva ako príslušenstvo pre voliteľné panoramatické strešné okno. Z ostatných modelov môžeme poznať aj multifunkčnú kapsu, ktorá je súčasťou aj novej Škoda Fabia, ktorá je zavesená pod krytom batožinového priestoru a mnoho ďalšieho.

9 airbagov a nové asistenčné systémy zvyšujú bezpečnosť

Bezpečnú jazdu okrem 9 airbagov zabezpečuje aj Asistovaná jazda 2.0, ktoré doteraz ponúkali len automobily vyššej kategórie. Súčasťou Asistovanej jazdy 2.0 je aj prispôsobenie sa rýchlosti jazdy podľa auta idúceho vpredu, asistenta jazdy v pruhoch či detekovanie rúk vodiča na volante. Okrem toho vám vyššiu úroveň komfortu prinesie aj automatické parkovanie. O bezpečnosť sa postará aj robustná karoséria s vysokou torznou pevnosťou a vysokou stabilitou. Po prvýkrát tiež Fabia ponúka aj Rozpoznávanie dopravných značiek a Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov a cyklistov.

Nižšia spotreba a dlhší dojazd vďaka novým motorom

Štvrtá generácia modelu Fabia má na výber štyri benzínové motory novej generácie Evo koncernu Volkswagen, ktoré spĺňajú prísnu emisnú normu Euro 6d. Novou špičkovou motorizáciou je štvorvalec 1.5 TSI s výkonom 110 kW a štandardne dodávanou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Pri správnej kombinácii s 50-litrovou nádržou, ktorá je k dispozícii na želanie, je dojazd s trojvalcovými motormi vyše 900 km v režime WLTP. Okrem toho je štvorvalcový motor 1.5 TSI vybavený aj funkciou vypínania valcov pri čiastočnom zaťažení Active Cylinder Technology (ACT). Čo vodič takmer nemusí postrehnúť je aj automatické vypínanie 2 prostredných valcoch pri malom zaťažení, čím sa prispieva aj k zníženiu spotreby paliva a emisií CO2.

Škoda Fabia predstavuje veľmi úspešný model. Za posledných 22 rokov sa jej predalo už 4,5 milióna predaných exemplárov či už karosérie hatchback alebo kombi a nová štvrtá generácia predstavuje sľubnú budúcnosť v predaji.

ZDROJ: TU