Skip to main content

Stalo sa vám už niekedy, že ste namiesto benzínu natankovali naftu? Alebo naftu miesto benzínu? Nie jednému majiteľovi vozidla sa zaiste stalo, že sa postavil pred čerpací stojan a musel sa hlboko zamyslieť nad tým, aké palivo má natankovať. Čo však robiť v prípade, že skutočne natankujete nesprávne palivo?

Nafta namiesto benzínu

Aj keď čerpacia pištoľ na naftu je príliš široká na to, aby sa zmestila do benzínovej nádrže, nájdu sa i takí experti, ktorí to dokážu. Toto pravidlo však platí len pri novších modeloch vozidiel. V prípade starých áut vám nepomôže nič iné, ako dávať si veľký pozor.

Ak už aj zabudnete a natankujete naftu do benzínového auta, záleží na tom, koľko jej bolo. Natankovali ste približne 1 až 3 litre nafty do benzínovej nádrže s veľkosťou aspoň 50 litrov? Malo by stačiť dotankovať nádrž doplna, aby ste znížili koncentráciu nafty. Palivo sa tak spotrebuje a nehrozí poškodenie motora.

stojany na cerpacej stanici

Horšia je, ak do benzínového auta natankujete približne polovicu nádrže. V takom prípade môžu nastať dva scenáre. Aj ste ešte neotočili kľúčom v zapaľovaní, postačí, ak naftu z nádrže vypumpujete a dotankujete benzín.

Omnoho nepríjemnejšie je, ak ste vaše vozidlo naštartovali a pohli sa. Motor po chvíľke zhasne, pretože nie je schopný naftu spáliť. Aj táto nepríjemná situácia sa však dá pomerne jednoducho vyriešiť. Poškodenie motora síce nehrozí, ale je potrebné kontaktovať váš servis, auto odtiahnuť a vyčistiť celý palivový systém. Následne do auta natankujete benzín a auto bude fungovať ako predtým.

Benzín miesto nafty

Pri tankovaní však môže nastať aj opačná situácia – natankujete benzín do dieselového auta. V tomto prípade ide o podobnú, a zároveň oveľa horšiu situáciu. Platí tu rovnaké pravidlo ako v predošlom prípade. Ak ste natankovali malé množstvo nesprávneho paliva (do 5 litrov do približne 50 litrovej nádrže) a ešte ste nestihli otočiť kľúčom, stačí nádrž vypumpovať a doliať adekvátne palivo.

V prípade natankovania väčšieho množstva paliva a vyrazenia na cestu hrozí fatálne poškodenie motora. To vyplýva z faktu, že benzín je suchý a nedochádza k dostatočnému premazaniu palivového čerpadla, ktoré sa následne zadrhne. Aké kroky by ste mali podniknúť, aby ste čo najmenej poškodili motor vášho auta? Ihneď odstavte auto a nechajte ho odtiahnuť do servisu. Mechanici vám vyčistia palivový systém, palivový filter i vstrekovacie zariadenie. Následne môžete auto opäť používať.

Potrebujete sa objednať do servisu? Neváhajte a kontaktuje nás prostredníctvom nášho rýchleho online formulára!