Skip to main content

Aj keď sa motory s vnútorným spaľovaním stávajú čoraz silnejšími, použitie najmodernejších technológií zabezpečuje, že potrebujú menej paliva. Napriek tomu spotreba vo veľkej miere, závisí od toho, aký typ jazdy a riadenia zvolíme. Neopatrná a agresívna jazda môže zvýšiť priemernú spotrebu paliva až o niekoľko litrov, aj keď podstatne nezvýši vašu priemernú rýchlosť. Dodržiavajte týchto 9 pravidiel a šetrite svoje palivo.

1. Zbavte sa zbytočnej záťaže

Každý kilogram zbytočného zaťaženia zvyšuje spotrebu paliva, aj keď len málo. Dbajte na to, aby ste nikdy nezabudli vyložiť nepotrebné detské sedačky a zabudnuté batožiny. A čo je ešte dôležitejšie demontujte nosiče bicyklov, lyží či strešný box zo strechy vozidla vždy, keď ich nepotrebujete. Okrem mimoriadnej váhy tieto prvky podstatne zvyšujú aerodynamický odpor, ktorý ešte viac ovplyvňuje spotrebu paliva, nehovoriac o hluku generovanom týmito predmetmi.

2. Nezohrievajte motor svojho vozidla iba na voľnobehu.

Nezohrievajte svoj motor v pokoji na voľnobehu. Pýtate sa prečo?  V tomto režime sa motor zahrieva iba veľmi pomaly, pretože nemusí produkovať takmer žiadnu ďalšiu výkonnosť ako pri samotnom pohone. Preto aj teplota v ňom narastá len veľmi pomaly. V zmysle spotreby paliva je oveľa výhodnejšie vyraziť na cestu ihneď a prvých pár kilometrov absolvovať s ľahkou nohou. Optimálnu spotrebu dosahuje až plne zohriaty motor, preto ušetríte nielen na palive ale zvýšite aj životnosť motora.

3. Jazdite ustálenou rýchlosťou

Pokiaľ je to možné, jazdite stabilnou rýchlosťou bez nadmerného zrýchlenia alebo spomalenia. Pri brzdení dochádza k strate veľkého množstva vyprodukovanej energie, ktorú musel motor vynaložiť na vývoj aktuálneho jazdného tempa. Jazda ustálenou rýchlosťou umožňuje prevádzkovať motor v optimálnom režime, pričom niektoré z motorov ŠKODA môžu v takom režime vďaka systému ACT odpojiť až dva zo štyroch valcov a tým znižovať spotrebu palivu ešte výraznejšie.

4. Kontrolujte pneumatiky

Systém sledovania tlaku v pneumatikách ŠKODA TPM vykonáva pravidelnú kontrolu úplne sám, napriek tomu je vhodné tlak v pneumatikách skontrolovať raz za čas aj osobne. TPM totiž nemusí vždy zaznamenať každú malú stratu tlaku, pritom aj tá môže negatívne vplývať na spotrebu a jazdné vlastnosti. V prípade ak sa chystáte na dovolenku a vozidlo plánujete zamestnať naplno, je nutné pneumatiky nahustiť na hodnoty zodpovedajúce maximálnemu zaťaženiu, ktoré nájdete spravidla na vnútornej strane viečka nádrže. Ak tak neurobíte, systém TPM pri jazde síce nemusí indikovať stratu tlaku, no stáva sa,  že najmä zadné pneumatiky nemusia byť nahustené dostatočne. To má okrem spotreby nežiadúci vplyv aj na jazdnú stabilitu a teda aj bezpečnosť. Pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách by mali najmä tí, ktorých vozidlo nie je vybavené systémom na kontrolu hustoty tlaku pneumatík.

5. Zvoľte si optimálnu cestovnú rýchlosť

Všimli ste si, že pri rýchlosti nad 100 km/h môže zrýchlenie čo i len  o 5 km/h zvýšiť okamžitú spotrebu paliva aj o liter alebo dva? Sledujte preto palubný počítač a zvoľte takú cestovnú rýchlosť, ktorá ponúka najlepší pomer spotreby paliva a času, ktorý jazdou strávite.

6. Nezastavujte (ak netreba)

Pri každom rozjazde dochádza k veľkým stratám energie. Snažte sa preto v zhustenej premávke dodržiavať taký odstup, pri ktorom ideálne nemusíte vôbec zastaviť. Vo všeobecnosti je lepšie ísť krokom, než kopírovať každé jedno zrýchlenie a spomalenie vozidiel pred vami. To isté platí aj pri príjazde k semaforu. Pomôžete si nie len pri spotrebe paliva, ale aj pri plynulosti dopravy.

7. Pozor na „žrúty“ energie

Klimatizácia je skvelý vynález, nie vždy je však potrebné nechať ju bežať. Pri jazde dokážete zapnutou klimatizáciou zvýšiť spotrebu paliva až o 1 l/100 km. To platí najmä pre manuálne či poloautomatické klimatizácie. Automatická klimatizácia dokáže najmä vďaka regulovaniu výkonu čerpadla pracovať  omnoho efektívnejšie. Na druhú stranu nie je vhodné nahrádzať klimatizáciu ani otvorením okna, pretože to zas výrazne zvyšuje aerodynamický odpor, a tým aj spotrebu. Okrem klimatizácie je samozrejme vhodné citlivo zaobchádzať s vyhrievaním sedadiel, okien a zrkadiel, ktoré sú ďalším výrazným „žrútom“ energie. Konkrétne pri zrkadlách je potrebné myslieť na ich vypínanie, keď už nie je potrebné. Častou chybou je následné dlhodobé vyhrievanie.

8. Pracujte správne s tempomatom

Tempomat je praktickým pomocníkom, ktorý sa môže ustálením rýchlosti jazdy významne podieľať na znížení spotreby. Akonáhle však nastane terén s viacerými stúpaniami a klesaniami po sebe, vyplatí sa spoľahnúť skôr na vlastnú pravú nohu. Pri jazde z kopca je totiž výhodnejšie nechať aspoň trochu plynu a tak minimálne zrýchľovať, aby následný protikopec vozidlo zdolalo ľahšie pomocou vlastnej zotrvačnosti. Pri jazde z kopca má tempomat  tendenciu vozidlo brzdiť, naopak následne do kopca je nutné pre udržanie rovnakej priemernej rýchlosti motor zbytočne namáhať a tak plytvať palivom.

9. Počúvajte asistent radenia

Platí pre vozidlá s manuálnou prevodovkou. Každé nové vozidlo ŠKODA disponuje asistentom radenia. Vyplatí sa ho poslúchať, pretože práve on sa snaží, aby ste mali zaradený vždy ten najvhodnejší možný stupeň a motor zbytočne nevytáčali či nedusili. Moderné downsizové preplňované motory majú dosť síl aj v prekvapivo nízkych otáčkach. Všimnite si, že pri jazde takmer bez plynu asistent odporučí preradiť smerom na hor, akonáhle šliapnete na plyn, šípka nahor zmizne. To preto, že pre potrebu vyššieho výkonu už ďalší rýchlostný stupeň nie je ten pravý.

Zdroj: skoda-storyboard.com