Zima dáva vozidlám poriadne zabrať. Najmä automobily na diesel často vykazujú rôzne problémy s naštartovaním, prípadne dochádza k problémom s kvapalinami v aute, s podvozkom kvôli posypovým materiálom či klimatizáciou. Toto sú tipy pre vodičov, ako sa vyhnúť akýmkoľvek problémom s autom v zime.
Faktory, ktoré škodia vozidlám najviac
Samotná zima a výkyvy teplôt spôsobujú na autách rôzne poškodenia. Okrem toho môžu poškodiť vaše vozidlo v zime aj námrazy, sneh, ľad, ale aj posypové materiály, ktoré sa v zime často nachádzajú na vozovke. Problém môžu spôsobiť aj rôzne výtlky či iné nerovnosti na vozovke, ktoré sú kvôli vrstve sneh neviditeľné. Problémy môžu nastať aj pri nesprávnom chovaní sa na vozovke. O tom, ako sa správať na cestách počas zimy si môžete prečítať v našom predošlom článku. Čo všetko však tieto faktory môžu spôsobiť?
Problémy s autom v zime
Všetky vyššie spomenuté faktory, môžu vo vašom automobile spôsobovať rôzne problémy. Týmto problémom je často možné predísť. Ako sa im však vyhnúť a ktoré kroky by ste mali v zime podniknúť?
Problémová batéria
Problémová batéria je jeden z najčastejších problémov, ktorý vzniká predovšetkým v automobiloch na diesel. Batéria je veľmi citlivá na chlad a pri poklese teploty pod 0, môže stratiť až 20 % výkonu. V chladných mesiacoch sa tak môžu vodiči sťažovať na problémy so štartovaním. Tento problém ovplyvňuje aj motorový olej, ktorý v zime hustne, a preto motor môže ťažšie štartovať. Nízke teploty najmä z nafty vyzrážajú parafín, čo následne môže viesť aj k upchatiu palivového filtra. Neodporúča sa preto používať teplý olej alebo olej z neovereného zdroja. Pred zimnou je tak potrebné skontrolovať stav vašej batérie v automobile. V prípade, že máte v aute starú batérie a chcete týmto problémom predísť, je potrebné ju čo najskôr vymeniť. Problém nastáva najmä v prípade, že necháte svoje auto niekoľko dní zaparkované. Pokiaľ s tým máte dlhodobo problém, je dobré, aby vaše auto videl odborník. Odporúčame navštíviť autorizovaný servis.
Problém s podvozkom a karosériou
Problém môže nastať aj v prípade podvozku a karosérie vášho automobilu. Najmä posypové materiály na cestách v kombinácii s mrazom, vodou a snehom môžu spôsobiť na vašom aute koróziu. Týka sa to najmä starších áut. Odporúčame najskôr vykonať vizuálnu kontrolu a následne aj kontrolu v autoservise, a to pred zimnou a po nej. Odskakujúce kamene naopak môžu poškodiť vašu karosériu a lak na vašom automobile, predovšetkým na kapote a dolných častiach dverí či kolies.
Problémy s klimatizáciou
Nepoužívate počas zimy klimatizáciu? To je problém. Klimatizáciu by ste mali správne používať aj v zime. Pomáha totižto proti zahmlievaniu a roseniu okien. Používaním klimatizácie a využívaním filtrov taktiež podporujete jej funkčnosť. Potrebná ja však aj správna starostlivosť o klimatizáciu. Pokiaľ nepoužívate klimatizáciu len z dôvodu šetrenia energie, mali by ste vedieť, že ušetrené peniaze následne aj tak miniete na opravu klimatizácie.
Problémy so zamrznutými dverami a zámkami na dverách
Ďalší problém, ktorý môže počas mrznúcej zimy nastať sú zamrznuté dvere a zámky na dverách. Zamrznutie dverí spôsobujú najmä nekvalitné a nedostatočne tesniace tesnenia dverách. Preto odporúčame pred veľkým mrazom práve tie skontrolovať, prípadne ich vymeniť. Čo sa týka zámkov na dverách, problém vzniká predovšetkým u starších áut, ktoré nemajú centrálne zamykanie a odomykanie na diaľkové ovládanie. S týmto problémom vám pomôže špeciálna silikónová kvapalina a sprejový zámok, ktorý vám zámky jednoducho rozmrazí.
Problém so zamrznutou kvapalinou v ostrekovačoch
Ako prvé by ste s príchodom zimy mali vymeniť kvapalinu v ostrekovačoch. Práve letná kvapalina nie je vhodná do mrazov, a preto vám môže zamrznúť. Odporúčame ju preto vymeniť za zimnú nemrznúcu kvapalinu odolnú voči nízkym teplotám. Letná kvapalina okrem toho, že zamrzne, môže hadice a nádržku roztiahnuť a prasknúť.
Problémy s pneumatikami
Pneumatiky taktiež patria medzi tie najviac ohrozené časti auta. Predovšetkým jazda po nerovnej vozovke, výtlkoch a podobne, môže byť pre nápravu a tlmiče kolies nebezpečná. Problém sa môže týkať aj rozhodenej geometrie vozidla, pneumatík a ráfikov. Pokiaľ teda cítite pri šoférovaní nejaké vibrácie, je potrebné ako prvé skontrolovať pneumatiky. Tie sa odporúča vizuálne kontrolovať pred každou jazdou.
Problém s radením prevodových stupňov
Nízke teploty môžu spôsobiť zvýšenie odporu v systéme riadenia prevodových stupňov. Tento problém s radením prevodových stupňov môžete pocítiť najmä po naštartovaní a prejdení prvých kilometrov. Pri dlhšej ceste by sa však olej mal zahriať a zdvihák sa uvoľniť, čo spôsobí jednoduchšie radenie. V zimných mesiacoch je tento problém veľmi častý.
Problém s brzdením a ručnou brzdou
Problémy s ručnou brzdou nastávajú predovšetkým z dôvodu netesnosti v plášti brzdového kábla. Ak je ten poškodení, vplyvom nízkych teplôt môže dôjsť k poruche. Tá sa prejavuje najmä nehybnosťou ručnej brzdy, a teda aj auta. Pomôcť môže vyššia teplota v automobile spôsobená topením, kedy by sa mala ručná brzda uvoľniť. Problém však stále ostáva a treba ho vyriešiť najmä opravou alebo výmenou. Problémy taktiež môžu nastať aj s brzdami, brzdovými platničkami, kotúčmi a brzdovými strmeňmi. Dôvodov môže byť niekoľko, a preto je dobré nechať svoje auto skontrolovať špecialistami z autorizovaného servisu.
Pripravte svoje auto, aby bolo v zime bezpečné
Vaše vozidlo môže v zime vykazovať rôzne problémy, ktoré zväčša súvisia s predchádzajúcim poškodením. Preto je vhodné nechať svoje auto skontrolovať v autorizovanom servise, aby bolo vozidlo na zimu a nízke teploty dostatočne pripravené. Skontrolovať treba všetky časti vozidla, ako aj kvapaliny. Nechajte si skontrolovať svoje auto včas v autorizovanom servise AutoBors v Novom Živote. Objednajte sa ešte dnes online a predíďte rôznym komplikáciám.