Skip to main content

Stalo sa vám už niekedy, že ste šoférovali nadmieru unavení a niektoré úseky z cesty vám doslova vypadli z pamäte? Ste jedným z tých šťastnejších, pretože sa vám nič nestalo! Vec sa má tak, že mikrospánok každoročne spôsobuje množstvo fatálnych nehôd. Uvedomili ste si niekedy, že pri rýchlosti približne 120 km/h stihnete za 1 sekundu mikrospánku prejsť až 30 metrov takpovediac naslepo?

Pôvod mikrospánku

Primárnym problémom, prečo mikrospánok vôbec vzniká, je únava. Väčšinu z vodičov únava doslova zaskočí v nočných hodinách, kedy už ich telo nevládze zotrvať v bdelom stave. Príčin únavy však môže byť, samozrejme, nespočetne veľa.

Vodiči by si preto mali dať pozor aj na mikrospánok počas dňa. Jeho pôvodcom môže byť teda aj repetitívna, monotónna alebo zautomatizovaná činnosť pred tým, ako si sadneme za volant. Jednou z takýchto činností je dokonca aj šoférovanie samotné.

Nespoliehajte sa na asistentov

Váš najlepší asistent ste vy sami! Áno, je to tak. Aj keď najnovšie modely áut už disponujú aspoň nejakým asistenčným systémom na detekciu únavy (napr. udržanie v jazdnom pruhu), nie sú 100 % spoľahlivé! Väčšina z nich totiž počiatočné štádium mikrospánku ani nemusí zachytiť.

Áno, je pravdou, že ŠKODA AUTO dokáže v niektorých situáciách vodiča zachrániť. Obsahuje totiž systém Emergency Assistant, ktorý dokáže vozidlo zastaviť a zapnúť výstražné svetlá. Najprv však vodiča varuje zvukovým signálom, potom zatrasením vozidla a v prípade, že vodič nereaguje, vozidlo s DSG prevodovkou dokáže samočinne zastaviť. Avšak, aj samotné auto je len stroj, preto by ste sa mali spoliehať hlavne sami na seba.

Ako predísť mikrospánku?

Podľa odborníkov sa mikrospánku nedá vyhnúť. Jedinou možnosťou, ako ho obídete a zaručíte si tak bezpečnú jazdu, je odpočinok. V ideálnom prípade, kedykoľvek a kdekoľvek vás začne premáhať únava. V prípade ospalosti úplne postačí, ak zaparkujete alebo odstavíte vaše auto, mierne si sklopíte sedadlo a na chvíľu zatvoríte oči. Aj 5 až 10 minút spánku vás vie refreshnúť a nakopnúť do bezpečnej jazdy.

Devätoro proti mikrospánku

  1. Jazdite oddýchnutí, pokiaľ je to možné.
  2. Nejazdite dlho do noci, ak ste zvyknutí chodiť spať skoro.
  3. Nejazdite skoro ráno, ak nie ste ranné vtáča.
  4. Naplánujte si trasu do najmenších detailov.
  5. Doprajte si pravidelné prestávky.
  6. Zastaňte na bezpečnom mieste a oddýchnite si hneď ako pocítite únavu.
  7. Rozprávajte sa so spolujazdcom, ak nejazdíte sami.
  8. Dajte si kávu a otvorte si okno.
  9. Nespoliehajte sa 100 % na asistentov.
  10. Najlepším asistentom je oddýchnutý vodič.