Kedysi museli mať šoféri za volantom zmysly netopiera, aby správne identifikovali, aká porucha sa im na ceste prihodila. Aj menej trénované ucho dokázalo popri normálnych zvukoch motora rozpoznať akékoľvek anomálie v podobe cinkania, hrkania či klepania a stačilo to. Dnes je však doba iná, vozidlá plné elektroniky a motory tiché. Dnes už vytrénované ucho a skúsenosti nestačia.
Našťastie, žijeme v dobe moderných technológií, naše autá sú schopné varovať vodiča pred akútnymi problémami samé. A to ešte skôr, akoby mali ostať odrezaní od akejkoľvek pomoci alebo asistenčnej služby. Avšak, viete čo ktorá kontrolka na displeji vášho auta znamená a signalizuje?
Na farbe výstražného svetla záleží!
Každý skúsený vodič, ale aj začiatočník, si ešte z čias autoškoly pamätá, že farba kontrolky je smerodajná. Pre menej skúsených vodičov je dôležité nasledovné: Ak svieti kontrola nažlto, môžete začatú jazdu ešte dokončiť. Po odstavení vozidla sa však musíte snažiť chybu odstrániť a/alebo vyhľadať potrebný servis.
V prípade, že ide o červenú výstrahu, mali by ste spozornieť a poriadne si preštudovať manuál. Väčšinou musíte auto ihneď zastaviť a vypnúť motor! Môže totiž ísť o vážny problém, s ktorým si poradia len profesionáli v servise.
Základné signály poznáme všetci
Niektoré výstražné kontrolky pozná každý, iné vidíme prvýkrát až keď zasvietia. Určite nemusíme poukazovať na to, ako vyzerá kontrolka tankovania, zatiahnutej ručnej brzdy či nezapnutého bezpečnostného pása. Aké sú však najčastejšie výstražné signály a ich charakteristiky?