Prichádzajúci november a klesajúce teploty nám hovoria jedno. Je čas prezuť vozidlo na zimné pneumatiky. Zima je obdobím, kedy mnoho vodičov má na cestách rešpekt, pretože nevhodné a premenlivé podmienky na cestách zvyšujú riziko nebezpečenstva. Preto jedným zo spôsobov ako zvýšiť bezpečnosť, je prezuť vozidlo na zimné pneumatiky.
Zákon a zimné pneumatiky
Používanie zimných pneumatík je stanovené aj v legislatíve SR, ktorú upravuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Ten sa zameriava na osobitosti premávky v zimnom období a hovorí, že automobil musí byt vybavený zimnými pneumatikami v čase od 15. novembra do 31. marca. Okrem toho zákon však hovorí, že zimné pneumatiky je nutné použiť aj v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu. Čo to teda znamená pre vodičov?
Používanie sedliackeho rozumu
Hoci Zákon o cestnej premávke stanovuje presné rozmedzie, kedy je potrebné zimné pneumatiky používať, avšak pri výmene pneumatík na zimné je potrebné určite zapojiť aj zdravý sedliacky rozum. Týka sa to najmä vodičov, ktorí sa pohybujú medzi jednotlivými krajinami či regiónmi Slovenska, kde je počasie výrazne odlišné, a to či už v prípade západnej časti Slovenska alebo severnej časti. Je určite potrebné sledovať aj počasie, a to najmä koncom októbra či začiatkom novembra, kedy sa mnoho vodičov presúva z bodu A do bodu B, a teda z teplejších miest do tých chladnejších. Preto jedným z tipov je sledovať dennú teplotu počas troch po sebe nasledujúcich dní. Ak denná teplota klesne pod 7 °C, vtedy je potrebné prezuť na zimné pneumatiky, pretože jazda na letných pneumatikách nie je bezpečná.
Zimné pneumatiky zvyšujú bezpečnosť
Mnoho vodičov používa celoročné pneumatiky, ktoré, samozrejme, sú používaním opotrebované a strácajú svoje schopnosti. Preto sa odporúča používať letné a zimné pneumatiky, a to v potrebnom čase, pretože zlé počasie, námraza a sneh môže prekvapiť kedykoľvek. Preto sa letné pneumatiky neodporúča používať v takomto počasí, pretože tie majú nižší valivý odpor, menej hlboký dezén a tým pádom horšie priliehajú k zasneženej ceste, a teda majú horšie jazdné vlastnosti a dlhšiu brzdnú dráhu.
Kvalita zimných pneumatík rozhoduje
Okrem správneho času prezutia by sa vodiči mali zamerať aj na kvalitu zimných pneumatík. Opotrebované zimné pneumatiky sú rovnako nebezpečné ako letné pneumatiky. Preto by ste staré pneumatiky, ktoré by nemali byť staršie ako 4 roky, mali vymeniť za nové. Pri zimných pneumatikách rozhoduje aj hĺbka dezénu, teda hĺbka drážok na pneumatikách, ktorá by nemala presiahnuť viac ako 3 mm. Čo je, samozrejme, už hraničný údaj a pre bezpečnosť sa odporúča minimálna hĺbka 4 mm, pri ktorej sa môžete cítiť na cestách ešte bezpečne. Čo sa týka výmeny zimných pneumatík, tie si viete vymeniť aj doma. Ak však nie ste odborníci, prípadne sa do výmeny pneumatík nerozumiete, odporúčame použiť kvalitný pneuservis, ktorý sa postará o kompletné prezutie vášho vozidla. To súvisí aj s výberom najvhodnejších pneumatík, so starostlivosťou, údržbou či uskladnením letných pneumatík.
Používanie zimných pneumatík je stanovené zákonom, a preto nedodržanie tohto zákona sa pokutuje. Rovnako spôsobenie dopravnej nehody vozidlom s letnými pneumatikami v čase, kedy je potrebné mať na vozidle zimné pneumatiky nie je preplácané poisťovňou. Preto dbajte hlavne na bezpečnosť a prezujte si svoje vozidlo včas.