Skip to main content

Leto je v plnom prúde a vy sa stále rozhodujete, kam pôjdete na dovolenku a či vôbec pôjdete autom? Cesta autom na dovolenku je skvelá, ak ste skúsený šofér. K tomu, ak sa budete riadiť týmito tipmi, bude vaša jazda o čosi príjemnejšia a vy ostanete po celý čas bez stresu.

1. Kontrola vozidla

Či sa chystáte na dovolenku k moru alebo na nejakú tuzemskú dovolenku autom, určite je potrebné urobiť ako prvé vizuálnu kontrolu vozidla. Každý laik hneď na prvý pohľad uvidí, či je s autom všetko v poriadku. Ako prvé skontrolujte všetky kontrolky, či náhodou nesvietia, prípadne, ak svietia, zistite prečo. Doplňte motorový olej, vodu do ostrekovačov, chladiacu kvapalinu a podobne. Hoci ide len o drobnosti, ale práve tie dokážu pokaziť celú radosť z dovolenky, ak sa kvôli nim niečo pokazí. Ak si netrúfate urobiť takúto údržbu automobilu sami, navštívte autorizovaný servis svojho vozidla, kde sa vám postarajú o celé vaše vozidlo. Auto prejde kompletnou kontrolou od výmeny oleja či olejového filtra, až po renováciu svetlometov, vďaka ktorým bude vaša bezpečnosť na cestách zabezpečená.

kontrola vozidla

Zdroj: TU

2. Kontrola pneumatík

Pri návšteve autorizovaného servisu môžete využiť aj služby pneuservisu. Hoci si viete skontrolovať tlak v pneumatikách sami aj si ich sami doplniť, predsa len dôkladná údržba pneumatík je veľmi dôležitá, o to viac, keď sa chystáte na dlhšiu jazdu s plným autom batožiny. Na takýchto dlhších cestách môže dôjsť k rôznym chybám a v prípade, že by pneumatiky a kolesá neboli na 100 % účinné, vzniká tam vyššie nebezpečenstvo. Preto si ich nechajte skontrolovať.

pneuservis skoda

Zdroj: TU

3. Doplnenie klimatizácie

V týchto vysokých teplotách je problém zájsť vôbec krátku vzdialenosť bez zapnutej klimatizácie a teraz si predstavte, že sa vám pokazí klimatizácia uprostred cesty. Preto si pri tomto servisovaní nechajte skontrolovať a doplniť aj klimatizáciu. Servis klimatizácie okrem jej doplnenia zahŕňa aj test tesnosti klimatizačného systému, kontrolu funkcií a tlakov klimatizácie a zmeranie množstva chladiva či samotné vyčistenie klimatizácie.

klimatizacia

4. Dezinfekcia interiéru vozidla

Síce je veľmi veľká pravdepodobnosť, že si auto budete musieť vyčistiť a upratať aj po dovolenke, najmä ak idete na dovolenku s deťmi, ale takáto väčšia údržba automobilu určite nezaškodí aj pred samotnou dovolenkou. Keďže sa aj klimatizácia auta dezinfikuje ozónom, môžete si nechať hĺbkovo dezinfikovať celý interiér vozidla už spomenutým ozónom. Vďaka nemu sa tak zbavíte až na 99,9 % rôznych baktérií, vírusov, húb, prachu, ale tiež aj nepríjemného pachu. Takúto dezinfekciu určite ocenia aj alergici, pretože ozónom je možné vyčistiť aj sedadlá, koberce, batožinový priestor a všetky ťažko dostupné miesta, ktoré by ste sami tak dobre nevyčistili.

dezinfekcia

Zdroj: TU

5. Tankovanie

Ďalšia nepríjemnosť, ktorá môže nastať a stáva sa pomerne dosť často, je úzko spojená s tankovaním. Táto nepríjemnosť vzniká najmä vtedy, ak neodhadnete výdrž paliva vo vašom automobile. Preto vždy tankujte plnú nádrž vozidla. Budete tak mať istotu, že vám v prípade nečakanej zápchy alebo kolóny nedôjde palivo. Tiež nebudete musieť schádzať z cesty a hľadať čerpacie stanice.

tankovanie

Zdroj: TU

6. Oddychovanie

Unavený vodič, nebezpečný vodič. Ak sa chystáte na dovolenku, kvôli ktorej musíte cestovať niekoľko hodín, doprajte si radšej oddych. Povzbudzujúce nápoje, ako je káva či energetické nápoje síce môžu oddialiť únavu, no neodstránia ju úplne. Preto si doprajte radšej viac menších prestávok, prípadne sa za volantom s niekým vymeňte. Ak vám nevadí jazdiť po tme a čas a možnosti vám to dovoľujú, vyberte sa na dovolenku radšej neskoro večer uprostred týždňa, kedy na cestách nebude také množstvo áut.

oddych

Zdroj: TU

7. Digitálna pomoc

Doba máp je chvalabohu preč a nastala digitálna doba s technológiami, ktoré vám určite pri ceste na dovolenku pomôžu. Okrem dobre nastavenej navigácie môžete pokojne využívať aj asistentov v automobile, ktorí do veľkej miery môžu ochrániť nielen vás, ale aj všetkých pasažierov v automobile a ostatných zúčastnených na vozovke. Môžete tiež využívať tempomat, ktorý sa práve pri ceste na diaľnici zíde najviac, ale aj systém varovania pred zrážkou alebo asistentov pri zmene jazdného pruhu či mnoho ďalších, ktoré vám vaše vozidlo ponúka.

gps

Zdroj: TU

8. Balenie a bezpečné jazdenie

Síce si nejaké drobnosti alebo stravu viete zakúpiť aj na všetkých čerpacích staniciach, avšak je lepšie mať takéto veci pri sebe. Tiež nezabudnite zbaliť všetky potrebné papiere pre vás a pre celú vašu posádku, pretože nekompletné papiere by mohli dovolenku skomplikovať hlavne na hraniciach, keďže sú opatrenia, aké sú. Okrem už spomenutého oddychu, buďte na cestách aj veľmi obozretní, opatrní a jazdite bezpečne. A na záver vám prajeme len príjemne strávenú dovolenku a šťastný cieľ a návrat domov.