Najslnečnejšie obdobie roka je tu. Prišlo leto a dáva nám o sebe vedieť každý deň. Kde to pociťujeme najviac? No predsa v pojazdnom skleníku – v automobile. Ale nebojte sa, opäť nás zachránia klimatizácie.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako funguje bežná klimatizácia vo vozidle? Nejdeme vás zahltiť chemickými rovnicami, fyzikálnymi javmi, ba dokonca ani výrobnými špecifikami chladenia v aute. Načrtneme si len princíp fungovania klimatizácie v aute. Pomôže vám to pochopiť, ako sa pri jej použití automobil správa a hlavne, budete sa o ňu vedieť lepšie starať.
Kompresor poháňa celý systém
Akonáhle stlačíte tlačidlo AC, spustí sa kompresor, ktorý poháňa celý systém klimatizácie vo vozidle. Kompresor totiž poháňa chladivo do obehu, a to následne vypúšťa do priestoru kabíny. Samotný proces je pomerne komplikovaný, preto si to rozoberme tak, aby sme to v krátkosti chápali. Každá klimatizácia má svoje chladivo, ktoré sa po určitom čase dopĺňa do výparníka. To pri spustení putuje do kompresora, ktorý ho silou tlaku ohreje až na 90 stupňov Celzia.
… ale to su práve podrobnosti, ktoré netreba vedieť.
V princípe: klimatizácia v automobile funguje tak, že má v zásobníku určité chladivo. Kompresor ho natiahne do systému, ohreje ho, potom následne ochladí tak, aby sa vďaka ventilátoru dostal do kabíny. V tomto procese sa skrýva naozaj veľa fyziky. Ochladený vzduch je potrebné ešte regulovať v zásobníkoch tak, aby si vodič vedel nastaviť intenzitu chladenia.
Zrátané a podčiarknuté, klimatizácia v automobile funguje vďaka detailnému systému rozvodov a súčiastok, preto je veľmi dôležité starať sa o každý jeden komponent zodpovedne.
Dôležitá je údržba klimatizácie vo vozidle
Zopár tipov pre každého šoféra, ako udržiavať klimatizáciu v bezchybnom stave:
1. Klimatizáciu pravidelne dopĺňajte
Používanie klimatizácie v automobile si vyžaduje určité prevádzkové straty na chladive. Preto dvajte na to, aby bola vaša “klíma” vždy správne doplnená.
2. Nikdy klimatizáciu neodstavujte
Zapnite si autoklimatizáciu aj počas zimy. Nie je pre vozidlo zdravé, aby ste nechali klímu dlhodobo vypnutú. Správne chladivo v klimatizácii obsahuje aj určité oleje a mazivá prospešné pre kompresor. Ak ich dlho nepreženiete systémom, môžu spôsobiť menší zádrhel. Klimatizáciu by ste mali zapínať aspoň raz až dva týždne.
3. Vákuovanie klimatizácie – odstráňte nečistoty pri výmene chladiva
Ide v podstate o čistenie systému chladenia v automobile. Robte ho vždy pred dopĺňaním klimatizácie. Vďaka vákuovaniu odstránite nechcené čiastočky a usadeniny, ktoré by mohli v budúcnosti novej klíme prekážať.
4. Klimatizáciu vypínajte vždy pred vypnutím motora
Dôvod je jednoduchý – skondenzovaná voda sa vo výparníku stihne vysušiť. Vyhnete sa tým zbytočným nepríjemnostiam vo forme plesní, usadenín a ďalších nečistôt.