Skip to main content

Škoda Auto je automobilka známa nielen svojimi funkčnými a mimoriadne praktickými SIMPLY CLEVER prvkami, ale aj množstvom pridaných asistenčných systémov. Zatiaľ čo niektoré zabezpečujú vašu maximálnu ochranu na cestách, ostatné vám pridávajú komfort potrebný najmä v prípade, že na cestách trávite množstvo času. Poďme sa teda pozrieť na to, aké systémy moderné vozidlá Škoda ponúkajú a ako vlastne fungujú.


BEZPEČNOSTNÉ ASISTENČNÉ SYSTÉMY

Predný asistent Front assist

Ide o bezpečnostný systém varovania pred zrážkou, ktorý v sebe zahŕňa aj prediktívnu ochranu chodcov. To znamená, že ak je zrážka s akýmkoľvek predmetom alebo človek neodvratná, systém začne brzdiť tak, aby minimalizoval následky. Navyše, systém núdzovo zastaví aj v prípade, že pred vozidlom cez cestu nebezpečne prechádza chodec alebo cyklista.

Asistent pre odbočovanie

Stalo sa vám niekedy, že ste si pri odbočovaní vľavo nevšimli protiidúce auto? S týmto asistentom vám to viac nehrozí! Akonáhle spozoruje na križovatke protiidúce vozidlo križujúce váš smer asistent vozidlo spomalí, úplne zabrzdíspustí varovný signál.

Asistent zmeny jazdného pruhu

Väčšina z modelov Škoda Auto má v zadnej časti vozidla dva radarové snímače zaznamenávajúce zmeny jazdného pruhu nielen vozidiel za vami, ale aj v mŕtvom uhle. Upozorní vás na to svetelné signalizácia na vnútornej strane spätných zrkadiel. Tento asistent je aktívny až do vzdialenosti 70 m a je mimoriadne užitočný najmä na rýchlostných cestách a diaľniciach.

Detekcia mŕtveho uhla

Pomôže vám bezpečne preradiť z jedného pruhu do druhého. A to tak, že registruje vozidlá v mŕtvom uhle vášho auta pomocou dvoch radarových snímačov umiestnených v spodnej časti zadného nárazníka. Tieto radary registrujú nebezpečenstvo až do 20 metrov za vaším vozidlom značky Škoda.

Detekcia únavy

Táto výstraha pre vodiča na displeji nad volantom znižuje riziko kolízií spôsobených únavou. Ste unavený? Radšej odstavte vozidlo, prevetrajte sa na čerstvom vzduchu, dajte si kávu a oddýchnite si! Detekcia únavy sleduje svojho vodiča, vyhodnocuje mieru jeho únavy a ak je to potrebné, upozorní na potrebu prerušiť jazdu.

Asistent udržiavania v jazdných pruhoch

Asistent vás promptne upozorní na neúmyselné vybočenie z jazdného pruhu. Spolupracuje s kamerou a rozpoznáva jazdné pruhy. Navyše, ak si zakúpite aj verziu s označením +, systém dokáže rozpoznať aj žlté čiary dočasného označenie pri práci na ceste, kužele, iné hranice vozovky alebo jazdného pruhu.

Asistent pre jazdu v kolóne

Ocitli ste sa v dopravnej zápche? Nevadí, tento asistent vám 100 % uľahčí vašu jazdu. Spolupracuje nielen s adaptívnym tempomatom, ale aj s asistentom udržiavania jazdných pruhov +. Rozbieha, brzdí či zatáča vozidlo tak, aby kopírovalo pohyb okolitých áut v dopravnej zápche.

Proaktívna ochrana cestujúcich

Tento asistent dokáže pripraviť celú posádku vozidla na náraz. Spolupracuje s prednými a zadnými radarmi, senzorom prevrátenia vozidla a ESC. V prípade hroziacej nehody alebo šmyku sa tento systém aktivuje, pritiahne predné bezpečnostné pásyprivrie elektricky ovládané bočné okná, čím zabráni vniknutiu cudzích predmetov do auta.

Multikolízna brzda

Táto brzda sa aktivuje v momente, keď sa auto stane účastníkom dopravnej nehody. Akonáhle dôjde k nafúknutiu airbagov, multikolízna brzda sa aktivuje a zastaví vozidlo. Neviete si to predstaviť v praxi? Multikolízna brzda jednoducho zabráni ďalším kolíziám, ktoré by mohli vzniknúť nekontrolovaným pohybom vozidla bezprostredne po nehode.

Asistent pre núdzové zastavenie

Účinne znižuje riziko dopravnej nehody v dôsledku zdravotnej indispozície vodiča. Zapája sa do neho aj asistent udržiavania jazdného pruhu +, ktorý rozpozná, že vodič nemá ani po výstražnom varovaní ruky na volante. V tomto momente asistent prevezme vedenie vozidla v jazdnom pruhu, zapne výstražné svetlá a vozidlo spomalí, až napokon zastaví.

 

KOMFORTNÉ ASISTENČNÉ SYSTÉMY

Adaptívny tempomat

Označovaný aj ako ACC efektívne udržiava bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pri vami zvolenej rýchlosti. Motor a brzdy ovláda tak, aby vaše vozidlo automaticky zrýchľovalo a spomaľovalo presne podľa potreby. Tento systém zároveň kombinuje tempomat s radarovou kontrolou vzdialenosti. Je aktívny pri rýchlosti až do 160 km/h alebo 210 km/h.

Prediktívny adaptívny tempomat

Rozširuje možnosti klasického adaptívneho tempomatu a okrem premávky spracováva aj dopravné značky rýchlostné limity, ktoré sú uložené v navigácii. S predstihom tak upravuje rýchlosť pred zákrutami, križovatkami alebo kruhovými objazdmi podľa označených rýchlostných limitov.

 Automatický asistent svetiel

Už ako nám názov napovedá, tento systém automaticky zapína a vypína diaľkové svetlá. A to, v závislosti od aktuálnej situácie na ceste. Ako to ale dokáže? Všetky zdroje svetla zachytáva kamerou nainštalovanou v spodnej časti spätného zrkadla.

Asistent cestovania

Charakteristické je pre neho rozpoznávanie dopravných značiek. Na displeji Maxi DOR alebo na obrazovke infotainment systému rozpozná a zobrazí dopravné značky na ceste. Značky vyhľadáva v obraze, ktorý je nasnímaný kamerou a rozpoznáva najvyššiu povolenú rýchlosť, zákazy predbiehania alebo značky oznamujúce koniec obmedzení na ceste.

 

Potrebujete poradiť pri výbere vášho vozidla? Alebo pomôcť s jeho autorizovaným servisovaním a údržbou? Nech už sú vaše potreby akékoľvek, spoločne určite nájdeme riešenie!